Nutricionisti upozoravaju da popularni „dan za varanje“ u dijetama može imati negativne psihološke efekte, poput osećaja krivice ili sramote. Kristin Kirkpatrik, nutricionista iz klinike Klivlend, naglašava da je normalno da ne možemo uvek savršeno pratiti dijetu i da je važno prihvatiti da će biti uspona i padova tokom procesa mršavljenja.
Kirkpatrik preporučuje primenu pravila 80-20 umesto dana za varanje. Ovo pravilo znači da 80% vremena jedemo zdravu, hranjivu hranu, a 20% vremena ono što nam se zaista jede. Naglasak je na razmišljanju o hranjivim sastojcima, a ne na deljenju hrane na dobru i lošu.
Takođe, savetuje da se izbegavaju dijete koje striktno ograničavaju vrste hrane, jer takav pristup nije održiv na duže staze. Umesto toga, treba prihvatiti lične, kulturološke i religiozne preferencije u ishrani. Kirkpatrik ističe da usvajanje zdravih navika ne treba da bude prisilno, već prirodno i poželjno za pojedinca.
Pre početka bilo koje dijete, važno je konsultovati se sa lekarom i nutricionistom kako bi se utvrdilo da li je plan ishrane pogodan i zdrav za osobu koja ga primenjuje.
[…] Rezultati istraživanja pokazuju da upravo ova mera, odnosno količina kimchija u danu, ostvaruje najbolje rezultate. Preterana konzumacija kimchija može uticati na povećanje obima struka, a samim tim i na prekomernu težinu. […]