Moguće opcije su izravne potpore firmama ili mere za zaštitu trgovine, odnosno antisubvencijski ispitni postupak o uvozu solarnih panela iz Kine.
Evropsko veće proizvođača solarne opreme (ESMC), organizacija koja predstavlja proizvođače fotonaponskih sistema, prošle nedelje je uputilo pismo Briselu pozivajući na ‘hitne’ mere, uključujući brzo otkupljivanje njihovih zaliha.
ESMC tvrdi da subvencionisana kineska masovna proizvodnja solarnih modula — koji trenutno koštaju upola manje od evropskih — zajedno sa prevelikom ponudom, uništava preduzeća iz EU-a.
„Vidim talas bankrota u Evropi“, izjavio je generalni sekretar ESMC-a Johan Lindahl, ukazujući na nedavne stečajeve, uključujući Holandskog proizvođača panela Exasun i Austrijskog proizvođača modula Energetic. Takođe, ozbiljno je uzdrmano i poslovanje Švajcarske kompanije Meyer Burger.
„Sve ukazuje na to da kineski proizvođači prodaju svoje panele ispod proizvodne cene. Uskoro ćemo izgubiti industriju fotonapona u Evropi“, rekao je Lindahl.
Plan Brisela je da do 2030. godine vrati 30 gigavata solarnih proizvodnih kapaciteta u EU, nakon što je pre deset godina Peking izgubio veliki deo svoje industrije. Međutim, zemlje EU prošle godine su proizvele samo 1,5 GW vlastitih solarnih panela.
Evropska solarna industrija od septembra traži uvođenje direktnih subvencija, ali mere trgovinske zaštite – što uključuje antisubvencijski ispitni postupak Kine – i dalje su kontroverzne.
„Kao što je istorija pokazala, istraživanje i primena trgovinskih barijera za solarnu energiju krajnje je i izgubljena strategija za Evropu“, napisao je SolarPower Europe, glavni solarni lobi u Briselu, u pismu Komisiji prošlog novembra, pozivajući se na prethodni neuspeli pokušaj EU-a da postavi uvozne carine na kineske solarne ploče.
Trgovinski rat takođe bi ‘bio katastrofa za solarno tržište EU-a’, rekla je Jenny Chase, analitičarka iz BloombergNEF-a, jer Brisel rizikuje svoj ambiciozni plan postavljanja panela širom EU-a s obzirom na ograničen proizvodni kapacitet domaćih firmi.