Kontrole sprovedene prošle godine pokazale su da jedna od tri ugostiteljske ustanove ne ispunjava standarde. Broj ozbiljnih slučajeva, usled prljavštine, problema sa skladištenjem ili obmanjujućeg označavanja, je u porastu.
Od 2.500 inspekcija sprovedenih prošle godine u restoranima i drugim ugostiteljskim objektima u Ženevi, trećina je označena kao neusklađena. Svake godine, kanton otkriva desetine ozbiljnih slučajeva koji zahtevaju zatvaranje, više nego što je to bilo pre četiri godine.
„U poređenju sa periodom pre pandemije, možemo videti da su neusklađenosti, ozbiljni slučajevi i ponovljeni prekršaji malo češći. Istina je da smo u poslednje dve godine izdali nešto više kazni nego što smo to ranije radili“, izveštava kantonalni hemičar Patrik Eder na švajcarskoj javnoj televiziji RTS u nedelju.
Frekvencija higijenskih inspekcija ostaje ista: one se sprovode najmanje svake dve godine.
Rizici po zdravlje
Loša higijena može predstavljati zdravstvene rizike za kupce. „Loše očuvana hrana povećava rizik od gastrointestinalnih problema“, objašnjava hemičar. Neki slučajevi mogu trajati dva do tri dana, dok ozbiljniji slučajevi mogu trajati do deset dana.
„Posebna bakterija poput listerije, na primer, može predstavljati velike probleme za trudnice, koje mogu rizikovati gubitak deteta“, upozorava Eder.
Nedostatak osoblja
Iako rad inspektora vodi, između ostalog, ka kažnjavanju ili čak zatvaranju određenih objekata, to ne rešava problem standarda higijene. U stvarnosti, problem leži u nedostatku kvalifikovanog osoblja.
„Više si ne možemo priuštiti da angažujemo veliki broj osoblja. Tako da osoblje ima ograničeno vreme i ne mogu od njih tražiti da rade više. Inače, postoji trošak“, objašnjava menadžer restorana koji je želeo da ostane anoniman.
Online obuka
Da bi se prevazišao problem higijene, potrebno je fokusirati se na obuku. Društvo kafedžija, restoratera i hotelijera Ženeve će od ovog proleća uvesti online kurseve uz naplatu.
„Za ljude koji nisu kvalifikovani, potrebno je obezbediti obuku i pokriti osnove. Tipično, trebaju da peru ruke, znaju kako da primaju robu i proveravaju i poštuju temperature skladištenja“, objašnjava Stepan Jan, šef obuke u Društvu kafedžija.