Nakon dvomesečnog konsultacionog perioda o ponovnom otvaranju pregovora između Švajcarske i Evropske unije, većinski je podržano da švajcarska vlada nastavi pregovore.
Zahtevaju se poboljšanja u oblastima zaštite zarada, sporazumi o električnoj energiji, železnički prevoz i socijalni sistemi. Glavni protivnik pregovora je Švajcarska Narodna Partija.
Podrška za pregovore dolazi od Konferencije kantonalnih vlada, Spoljnopolitičkih odbora Doma narodnih predstavnika i Senata, Odbora za ekonomske poslove Doma narodnih predstavnika, poslovnih udruženja, socijalnih partnera, Udruženja švajcarskih gradova i većine političkih stranaka.
Planiran je sveobuhvatan pregovarački paket sa sporazumima u nekoliko oblasti. Dok neki podržavaju brze pregovore, drugi traže poboljšanja.
Različite interesne grupe slažu se da bi princip „jednake plate za isti rad na istom mestu“ trebalo da važi u oblasti zaštite zarada. Pogotovo za sindikate, ali i za Švajcarsko udruženje poslodavaca i parlamentarne odbore, potrebne su dodatne garancije u oblasti regulativa o troškovima.
Troškovi radnika na privremenom radu moraju biti usklađeni sa švajcarskim standardom, u suprotnom postoji rizik od dampinških plata. Švajcarska federacija sindikata takođe zahteva da se ne skrati prethodni rok za strane radnike.
Zaštitа socijаlnih beneficijа
Pregovarački paket uključuje i sporazum o električnoj energiji sa EU, koji treba da obezbedi stabilnost mreže i sigurnost snabdevanja. Tokom procesa konsultacija, različite strane su izrazile strahove da bi cela elektroenergetska tržišta mogla biti liberalizovana.
Socijalni partneri i parlamentarni odbori, na primer, zahtevali su da kućanstva i mala i srednja preduzeća mogu ostati u osnovnom snabdevanju čak i u slučaju liberalizacije tržišta. Udruženje švajcarskih električnih kompanija, s druge strane, ukazalo je da bi regulativne intervencije trebalo da budu sprovedene s velikim oprezom.
U slučaju slobodnog kretanja ljudi, to ne sme dovesti do zloupotrebe švajcarskog socijalnog sistema. Nezakonito ili neželjeno primanje socijalnih beneficija mora se sprečiti, tražili su parlamentarni odbori.
Kritika je takođe upućena na sporazum o kopnenom transportu u železničkom sektoru. Sinkronizovani raspored vožnje i tarifna integracija u železničkom prevozu moraju se održati. Federacija sindikata takođe strahuje od smanjenja javnih usluga.
Istraživanje horizonta
Udruženja trgovaca naglašavaju važnost neometanog pristupa unutrašnjem tržištu EU. To zahteva međusobno priznavanje procena usaglašenosti kako bi švajcarski proizvodi mogli da se izvoze u EU bez smetnji. Zbog nedostatka kvalifikovane radne snage u određenim sektorima, udruženja ističu potrebu za održavanjem slobodnog kretanja ljudi.
Švajcarska Narodna Partija, s druge strane, opisuje pregovore kao „sporazum o podređenosti“. Sa predloženim sporazumom, Švajcarska bi „automatski“ morala da usvoji zakonodavstvo EU i prihvati strane sudije sa Evropskim sudom pravde. Izvršni odbor stranke smatra da je dobrobit Švajcarske ugrožena.
Očekuje se da će Federalni savet odobriti konačni pregovarački mandat u martu. Na strani EU, članice još treba da odobre mandat.
Čim pregovori počnu, počeće razgovori o učešću Švajcarske u programu istraživanja Horizon EU.
Evropska komisija će biti odgovorna za pregovore sa Federalnim savetom. Već je najavila da bi želela da postigne zaključak pre kraja zakonodavnog perioda. Legislatura traje do jeseni 2024.