Pametni gradovi (Smart City) bili su tema ovogodišnjeg festivala startup kompanija ViennaUp, gde su predstavljena tehnološka i druga rešenja koja bi mogla biti primenjena i u gradovima Bosne i Hercegovine.
Razvoj pametnih gradova podrazumeva razvoj tehnoloških rešenja kojima će se smanjiti i efikasnije koristiti energija, kao i poboljšati javne usluge poput vodosnabdevanja.
Razlog zašto je to važno je činjenica da su gradovi najveći potrošači energije, a biće još veći kako raste broj stanovnika. Na primer, Beč, gde je održan ViennaUP, svake godine primi 20.000 novih stanovnika, čime se populacija ovog grada, koji već ima preko dva miliona stanovnika, dodatno povećava.
Krajnji cilj je učiniti gradove održivima, što znači ne samo čistiji okoliš, već i stvaranje mogućnosti za život budućih generacija. Na ViennaUP festivalu, kojem je prisustvovao i Klix.ba, prikazani su konkretni primeri kako tehnologija može poboljšati javne usluge uz smanjenje energetske potrošnje.
Dronovi i autonomna podzemna železnica
U glavnom gradu Austrije koriste dronove za brzo i precizno otkrivanje problema na električnoj mreži. Takođe, predstavljena je startup kompanija koja je osmislila tehnologiju za brzo i precizno utvrđivanje gubitaka vode u sistemu vodosnabdevanja – rešenje koje bi bilo izuzetno korisno za Sarajevo, koje se suočava sa velikim gubicima vode.
Korišćenje tehnologije za razvoj javnih usluga zahteva velika, ali isplativa ulaganja. Beč će u naredne četiri godine uložiti 8,8 milijardi evra u javnu infrastrukturu, uključujući novu liniju podzemne železnice koja će povezati zapadni deo grada sa centrom. Na ovoj liniji će saobraćati potpuno autonomni voz, koji bi trebao biti u funkciji već od jeseni.
Za poboljšanje velikih gradskih sistema, poput javnog prevoza, uz značajno manju potrošnju energije, neophodan je razvoj 5G mreže koja omogućava brz prenos velikog broja podataka, uključujući funkcionisanje autonomnih vozila javnog prevoza. Zbog toga Beč teži da postane prvi evropski grad potpuno pokriven 5G mrežom.
Sistemi grejanja domaćinstava
Javni prevoz, kao jedan od ključnih segmenata pametnih gradova, igra ključnu ulogu u smanjenju zagađenja iz saobraćaja, koji zajedno sa sistemima grejanja domaćinstava čini najveći izvor zagađenja u gradovima.
Na ViennaUP festivalu istaknuto je da je neophodno koristiti ekološki prihvatljivije sisteme za grejanje domaćinstava, kao što su toplotne pumpe i obnovljivi izvori energije. Međutim, čak i u Austriji postoje poteškoće, kao što su nedostatak kvalifikovanih radnika za instalaciju novih sistema grejanja i nedovoljna informisanost domaćinstava o ovim sistemima.
Jedna bečka startup kompanija pomaže domaćinstvima da pređu sa fosilnih goriva na obnovljive izvore energije, pružajući procene i preporuke o finansijskim i drugim koristima prelaska.
Kako bi fosilna goriva postala prošlost u grejanju domaćinstava, u Beču se intenzivno istražuju geotermalni resursi, kojih ima i u Sarajevu. Nažalost, za razliku od Beča, u Sarajevu se ne preduzima ništa konkretno za iskorišćavanje ovih resursa.
Inače, na šestodnevnom festivalu ViennaUP predstavljene su startup kompanije iz celog sveta, uključujući i bh. kompanije, sa tehnološkim rešenjima od društvene koristi. Festival je okupio 10.000 učesnika iz više od 100 zemalja.