Prevelike razlike između spoljne i unutrašnje temperature mogu dovesti do „temperaturnog šoka“ pri naglom ulasku ili izlasku iz prostorije. Korišćenje klima-uređaja može negativno uticati na zdravlje ukoliko se ne koristi pravilno i ne održava redovno, a mnogi ne prate preporuke. Stručnjaci naglašavaju da je veoma važno servisirati klimu jednom godišnje u ovlašćenom servisu.
Bakterije i gljivice
Pored toga, potrebno je približno na svake dve nedelje mehanički čistiti i prati filtere klima-uređaja, čime se uklanjaju mikroorganizmi koji se zadržavaju na filterima.
Neočišćen klima-uređaj je izvor bakterija i gljivica koje se tokom rada raspršuju u prostor, što može negativno uticati na zdrave osobe, kao i na one koji pate od alergija ili astme.
Jedan od najznačajnijih uzročnika bolesti je bakterija legionella pneumophila, koja izaziva legionarsku bolest, čiji simptomi liče na grip. Nepravilno korišćenje klime bez povremenog isključivanja i provetravanja, prevelike razlike u temperaturi prostorije i spoljnog prostora mogu dovesti do različitih upala sluzokože gornjeg disajnog trakta.
Iritacija grla
Kao posledica suvog vazduha može se javiti osećaj iritacije u grlu, svrab grla, kašljucanje, bolovi u sinusima. Takođe, prevelike razlike između spoljne i unutrašnje temperature mogu dovesti do „temperaturnog šoka“ pri naglom ulasku ili izlasku iz prostorije.
Ventilatori i štetnost
Ventilatori ne rashlađuju vazduh u prostoriji već samo omogućavaju strujanje vazduha. Manje je poznato da i ventilatori mogu negativno uticati na zdravlje jer konstantno podižu čestice prašine i polena sa podova i drugih površina, što može pogoršati zdravstveno stanje osoba sklonih alergijama. Pored toga, buka koju ventilatori stvaraju tokom rada može na duži period negativno uticati na zdravlje.