Mpox virus nastavlja da se širi u nekoliko afričkih država velikom brzinom, uzrokujući zabrinutost među zdravstvenim zvaničnicima. Prema podacima koje je objavila Zdravstvena agencija Afričke unije (CDC), tokom protekle sedmice registrovano je 1.200 novih sumnjivih ili potvrđenih infekcija s tri različite podvrste Mpoxa, uključujući zabrinjavajući soj 1b. Posebno su pogođena deca i odrasli u Demokratskoj Republici Kongo i susednim zemljama.
Šta je Mpox?
Mpox je zarazna bolest koju izaziva virus majmunskih boginja. Virus je prvi put otkriven 1958. godine u Danskoj, tokom epidemije u kolonijama majmuna koji su držani u istraživačke svrhe. Bolest podseća na velike boginje, a infekcija Mpoxom uzrokuje gnojni osip koji može trajati do četiri sedmice i biti veoma bolan. Iako se virus naziva „virusom majmunskih boginja“, tačan izvor virusa još uvek nije poznat. Pretpostavlja se da bi glodari ili drugi sisari mogli biti prenosioci.
Ranije su slučajevi Mpoxa van centralne i zapadne Afrike bili retki, obično vezani za putovanja ili uvezene životinje. Međutim, situacija se promenila, pa je Svetska zdravstvena organizacija (WHO) tokom poslednje dve godine dva puta proglasila širenje Mpoxa vanrednom situacijom i globalnom zdravstvenom krizom. Godine 2022, Mpox se proširio u više od 70 zemalja, dok je ove godine nova varijanta virusa u Demokratskoj Republici Kongo privukla veliku pažnju, pa je WHO ponovo proglasila najveći stepen opasnosti.
Kako se Mpox širi?
Mpox se širi putem telesnog kontakta, kao što su ljubljenje, zagrljaji, seksualni odnosi i masaže. Virus može ući u telo kroz oštećenu kožu ili sluzokožu, a zajedničko korišćenje seksualnih igračaka, posteljine ili peškira može biti izvor zaraze. Trudnice mogu preneti virus na svoje bebe, dok se prenos putem aerosola tokom razgovora smatra malo verovatnim.
Virus se može preneti na ljude i sa životinja, na primer, konzumiranjem zaraženog mesa ili ugrizom. Takođe, skidanje kože i kuvanje zaraženih životinja može dovesti do infekcije. Osobe mogu preneti virus nesvesno, čak i pre nego što se pojave prvi simptomi, a mogu ostati zarazne nedeljama.
Koji su simptomi Mpoxa?
Infekcija obično počinje osipom koji se može pojaviti u predelu anusa, genitalija, na grudima, licu ili u ustima. Osip se može proširiti na dlanove, tabane i druge delove tela, a može biti bolan i svrbiti. Simptomi slični gripu, kao što su temperatura, groznica, glavobolja, otečeni limfni čvorovi, bolovi u mišićima ili drhtavica, mogu se pojaviti pre ili posle osipa.
Simptomi se obično javljaju u periodu od 21 dan nakon kontakta s virusom. Opasne komplikacije uključuju infekciju lezija, što može dovesti do apscesa, tešku dehidraciju usled proliva ili povraćanja, upalu pluća, upalu mozga (encefalitis) ili srca (miokarditis).
Ko je u opasnosti?
Najveći rizik od infekcije imaju seksualni radnici, zdravstveni radnici i ljudi sa više seksualnih partnera. Osobe sa oslabljenim imunološkim sistemom, kao i novorođenčad, deca, trudnice i starije osobe, takođe su u riziku od ozbiljnijih komplikacija.
Kako izbeći Mpox?
Rizik od zaraze može se smanjiti izbegavanjem bliskog kontakta sa zaraženim osobama, kao i zajedničkog korišćenja posuđa, peškira i posteljine. Preporučuje se često pranje ruku.
Vakcina protiv velikih boginja, koja je od 2013. godine odobrena u EU za odrasle, pruža zaštitu i protiv Mpoxa. Stepen zaštite iznosi 89% nakon primanja dve doze vakc