Izraelski gradovi su danas paralizovani generalnim štrajkom i masovnim protestima nakon što su u Gazi pronađena tela šest talaca. Ovaj redak poziv na generalni štrajk, koji je organizovao najveći izraelski sindikat Histadrut, odražava duboko nezadovoljstvo u zemlji zbog neuspeha vlade da vrati taoce žive.
Protesti su izbili širom Izraela, uključujući Tel Aviv, gde se na ulice izašlo na desetine hiljada građana. Demonstranti, vođeni tugom i besom, direktno su optužili premijera Benjamina Netanjahua za smrt talaca, tvrdeći da su mogli biti vraćeni u zamenu za dogovor sa Hamasom, što bi moglo okončati gotovo 11 meseci dug rat. U izjavama za medije, porodice stradalih talaca izrazile su ogorčenje zbog onoga što vide kao Netanjahuovu tvrdoglavu politiku, koja je, prema njihovim rečima, dovela do tragedije.
Međutim, deo izraelske javnosti podržava premijerovu strategiju održavanja vojnog pritiska na Hamas, verujući da će to dugoročno dovesti do uništenja ekstremističke grupe i konačne pobede Izraela. Ovi građani smatraju da bi bilo kakvo popuštanje moglo ojačati Hamas i ugroziti nacionalnu bezbednost.
Histadrutov štrajk, prvi od početka rata, zahvatio je ključne sektore izraelske ekonomije. Banke, zdravstvene ustanove, tržni centri i vladine kancelarije su zatvoreni, a javni prevoz je bio ograničen. Najveći izraelski aerodrom, Ben-Gurion, obustavio je odlazne letove u jutarnjim satima, dok su dolazni letovi funkcionisali bez prekida. Ipak, u nekim delovima zemlje, poput Jerusalima, štrajk nije naišao na podršku, što odražava političke podele unutar društva.
Demonstranti su zatražili hitnu akciju kako bi se vratili preostali taoci, njih oko 100, od kojih se za trećinu veruje da su već mrtvi. Oni zahtevaju od vlade da postigne dogovor sa Hamasom, čak i ako to znači povlačenje vojske iz Gaze i prekid vojne kampanje.
Netanjahu, suočen sa rastućim pritiskom, obećao je „potpunu pobedu“ nad Hamasom, optužujući ovu organizaciju za neuspeh pregovora i smrt talaca. Hamas, s druge strane, optužuje Izrael i SAD za odugovlačenje pregovora i postavljanje novih zahteva, što je, prema njihovim tvrdnjama, dovelo do tragedije.
Dok sukob u Gazi i dalje traje, izraelsko društvo se suočava sa dubokim unutrašnjim podelama koje su dodatno produbljene ovim poslednjim događajima. Protesti i štrajkovi, koji su danas pogodili zemlju, samo su naglasili rastuće nezadovoljstvo vladinom politikom i nesigurnu budućnost izraelsko-palestinskih odnosa.