Švajcarski nacionalni železnički prevoznik SBB već dugo uživa reputaciju jednog od najpouzdanijih sistema na svetu. Međutim, najnovija međunarodna uporedna analiza otkriva i snage i slabosti SBB-a u poređenju sa drugim velikim evropskim železničkim operaterima.
Prema rangiranju koje je sprovela asocijacija Transport & Environment (T&E) sa sedištem u Briselu, SBB je zauzeo drugo mesto, zajedno sa austrijskim ÖBB-om, među 27 ocenjenih pružalaca usluga.
Za mnoge Švajcarce može biti iznenađenje da je italijanska kompanija Trenitalia zauzela prvo mesto, ali s malom razlikom. Trenitalia je dobila ukupni skor 7,7 (od 10), dok je SBB ocenjen sa 7,4.
Studija je naglasila da sve železničke kompanije imaju prostora za poboljšanje kada je reč o tačnosti.
„Pouzdanost glavnih železničkih operatera u Evropi i dalje je razočaravajuća. Od 25 operatera koji su dostavili podatke o tačnosti, samo 11 njih ima stopu iznad 80 procenata,“ navodi se u izveštaju.
Razlozi za rangiranje SBB-a iza Trenitalie
T&E je koristio osam kriterijuma za ocenjivanje evropskih železničkih provajdera: cene karata, specijalne tarife i popuste, pouzdanost, iskustvo rezervacije, politike kompenzacije, iskustvo putnika, noćne vozove i politike za bicikliste.
Sa ocenom 5, SBB je rangiran niže od Trenitalie po pitanju cena karata, što i nije iznenađujuće s obzirom na to da su švajcarski vozovi među najskupljima u svetu.
Najnižu ocenu (5) SBB je dobio u kategoriji noćnih vozova.
Iako SBB upravlja određenim brojem noćnih vozova u saradnji s drugim evropskim sistemima, neki planirani pravci, poput onih iz Ciriha do Rima i Barselone, su otkazani zbog nedostatka vladinog finansiranja.
Prednosti SBB-a
SBB nadmašuje Trenitaliu i 25 drugih evropskih železničkih sistema u drugim kategorijama. Na primer, iako je postigao relativno loše rezultate u kategorijama cena i noćnih vozova, SBB je prema T&E-u najpouzdaniji železnički operater u Evropi.
Švajcarski sistem se takođe bolje kotira po tačnosti (9,7) i smeštaju za bicikle (7,6).
Situacija u Evropi
Eurostar je najlošije ocenjen među 27 evropskih kompanija, uglavnom zbog loših ocena za cene i pouzdanost.
„Naša analiza pokazuje da cene karata ne koreliraju sa višim kvalitetom usluge,“ zaključuje izveštaj T&E.
Dok austrijski ÖBB i Trenitalia nude dobar odnos cene i kvaliteta, operateri kao što je Eurostar naplaćuju skoro dvostruko višu cenu po kilometru u poređenju sa evropskim prosekom, ali ne pružaju bolju uslugu.
Nemački Deutsche Bahn, najveći železnički operater u Evropi, koji se suočava sa starom mrežom, bio je 25. po pouzdanosti i 16. ukupno.
T&E je naveo da je otvaranje tržišta za konkurenciju poboljšalo uslugu na nekoliko linija, kao što su Madrid-Barcelona i Milano-Rim, ali je napomenuo da privatizacija nije poboljšala železničke usluge u Britaniji.