Evropski komesar za unutrašnje poslove rekao je da bi Brisel mogao da zaustavi ukidanje viza za Srbiju. Nakon porasta broja migranata koji koriste pristup balkanskim državama da pokušaju da uđu u EU.
Ilva Johanson, evropska komesarka za unutrašnje poslove, izjavila je u petak da Evropska komisija neće isključiti suspenziju pristupa Srbije bez viza u EU ako zemlja ne zaustavi neregularnu migraciju sa svoje teritorije u EU.
„To nije ništa što bih isključila, ali mislim, i nadam se, da ćemo imati dobru saradnju“, rekla je Johanson.
EU već nekoliko nedelja optužuje Beograd da podstiče porast broja migranata koji ulaze u EU zbog bezviznih režima Srbije sa zemljama koje ne priznaju Kosovo kao nezavisnu državu. Među tim zemljama su Maroko, Tunis, Egipat, Burundi i Indija, ali i Turska.
Nakon što legalno stignu u Srbiju, migranti koriste krijumčarske rute kako bi pokušali da uđu u EU.
„Nadam se da će Srbija i druge partnerske zemlje Zapadnog Balkana sarađivati sa nama i usaglasiti svoju politiku sa EU“, rekla je Johanson uoči sastanka ministara unutrašnjih poslova EU u Luksemburgu.
Više od 106.000 neregularnih ulazaka u EU zabeleženo je sa Zapadnog Balkana tokom proteklih devet meseci, što je povećanje od 170 odsto u odnosu na isti period prošle godine, prema podacima evropske granične agencije Fronteks.
Nevladine organizacije koje se bave migracijama takođe su zabeležile porast migranata i izbeglica u Srbiji.
Jedan od njih, KLIKAKTIV, tvrdi da je većina izbeglica i dalje iz Sirije i Avganistana, ali jedan broj njih dolazi iz Maroka, Tunisa, Egipta, Burundija, Indije i Turske. Bilo je i izveštaja o tome da je jedan broj Kubanaca koristio Srbiju kao polaznu tačku za ulazak u EU.
BIRN je takođe izvestio o piramidalnoj šemi kojom su očajni Burundi zavedeni da plate hiljade evra za lažnu garanciju ulaska u Srbiju i eventualnog azila.
Istraživanja BIRN-a su pokazala i da su neki krijumčari ljudi usko povezani sa srpskom policijom ili bezbednosnim agencijama.
BIRN je objavio istragu o krijumčarskoj bandi koja deluje u gradu Somboru i na granici severozapadne Srbije sa EU i na svom platnom spisku uklanja rivale uz pomoć policije. Istraga je pružila dokaze o nasilju koje je izvršila grupa koju je predvodila osoba za koju se zna da takođe radi kao prevodilac na arapski za srpsku policiju.
Nevladine organizacije iz Srbije pozvale su se na izveštaj BIRN-a kada su zahtevale istragu o sumnjama u policijske veze sa krijumčarima ljudi.
Dan nakon objavljivanja istrage BIRN-a, prijavljeno je da je jedna osoba ranjena u sukobu krijumčarskih grupa u blizini migrantskog kampa u Somboru, poznatog kao krijumčarsko čvorište.
Nekoliko dana kasnije, u Subotici, na granici sa Mađarskom, izbio je veći oružani sukob dve švercerske bande u kojima su korišćene puške kalašnjikov. Vlasti su saopštile da je jedna osoba poginula, a osam je ranjeno, među kojima i 16-godišnja devojka.
Međutim, uhapšena je samo jedna osoba, 26-godišnji Avganistanac. Policija nije odgovorila na pitanja BIRN-a o incidentu ili krivcima.
Srpska policija saopštila je u julu da je formirala specijalnu operativnu jedinicu u kojoj učestvuju brojne policijske službe, ali i Bezbednosno-obaveštajne agencije BIA, za suzbijanje krijumčarskih grupa i srodnih zločina.
Ministar unutrašnjih poslova Srbije Aleksandar Vulin izjavio je u petak tokom službene posete Grčkoj da Srbija, štiteći svoje granice od migrantske krize, štiti i Evropu, baš kao i Grčka.
„Svaki migrant koji stane u Evros [u Grčkoj], svaki migrant koji stane na granici Srbije je jedan migrant manje u Beču ili Berlinu. Nije prvi put da Srbija i Grčka štite Evropu od invazije”, rekao je Vulin.