Sve više zemalja prijavljuje infekcije virusom majmunskih boginja. Ester Kuncli iz Švajcarskog instituta za tropsko i javno zdravlje objašnjava zašto je i dalje optimistična u pogledu daljeg toka epidemije.
O radi se o tome da:
· Broj potvrđenih i sumnjivih slučajeva majmunskih boginja van Afrike premašio je 100.
· Trenutna epidemija sada pogađa deset zemalja.
· U intervjuu, Ester Kuncli, zamenik glavnog lekara u Švajcarskom institutu za tropsko i javno zdravlje, otkriva kako ona ocenjuje situaciju.
Epidemija majmunskih boginja je sve veća. Prvi slučaj bolesti prijavljen je u Velikoj Britaniji 7. maja, a oko dve nedelje kasnije stotine slučajeva prijavljeno je van Afrike. U petak uveče je bilo 20 zabeleženih u Velikoj Britaniji, u Portugalu 23, u Španiji 30, u Italiji 1, u Švedskoj 1, u Belgiji 2, u SAD 1, u Kanadi 2 i u Nemačkoj 1. Još jedan sumnjivi slučaj se istražuje u Australiji. Ujutro je berlinski imunolog Lajf Erik Sander objavio na Tviteru ukupno „108 (sumnjivih) slučajeva u deset zemalja van Afrike”.
Majmunske boginje su retka bolest koja je endemična u delovima Afrike, odnosno javlja se kontinuirano. Ali u prošlosti je bilo slučajeva i van kontinenta: 2018., 2019. i 2021. godine, pojedinačne infekcije su primećene u Velikoj Britaniji – uvek povezane sa putovanjem u područja gde je bolest endemska ili sa kontaktom sa putnicima koji se vraćaju ili kontaminiranim materijalom. Godine 2003. došlo je do velike epidemije sa 70 potvrđenih slučajeva u SAD uzrokovanih uvezenim prerijskim psima iz Gane.
Trenutna epidemija je drugačija: to je prvi put da su lanci zaraze majmunskim boginjama primećeni u Evropi i Sjedinjenim Državama bez poznate veze sa zapadnom ili centralnom Afrikom izjavio je Ester Kuncli, zamenik glavnog lekara iz Švajcarskog instituta za tropsko i javno zdravlje.
Na pitanje koliko je zabrinuta zbog izveštaja, gospođa Kuncli je izjavila:
Svakako ne treba da paničimo. Prema trenutnim saznanjima, lanci infekcije virusom majmunskih boginja obično se relativno brzo prekidaju. Veoma retko je bilo takozvanih tercijarnih slučajeva, odnosno slučajeva u kojima druga zaražena osoba zarazi treću osobu. Najduži opisani lanac uključivao je sedam prenosa. U svakom slučaju, važno je pažljivo pratiti situaciju.
Nisu li neuobičajene istovremene akumulacije u različitim zemljama?
U ovom trenutku još uvek nam nedostaju epidemiološki podaci o slučajevima da bismo procenili da li i kako mogu biti povezani. Zbog našeg umreženog sveta i aktivnih putničkih aktivnosti, takve akumulacije su već moguće.
Da li je prethodna infekcija Covid-19 mogla da ugrozi imuni sistem onih koji su sada zaraženi? SZO trenutno ispituje takvu vezu za hepatitisom kod dece.
Još uvek ne znamo dovoljno o tome, ali mislim da je malo verovatno. U suprotnom, ovaj efekat biste morali da nađete kod bolesti koje su kod nas mnogo češće od majmunskih boginja.
Na osnovu izveštaja, čini se da virus majmunskih boginja prvenstveno pogađa muškarce koji imaju seksualni kontakt sa drugim muškarcima. Da li je to tako?
Ovo u osnovi nije tako. Utisak je nastao jer su neki izveštaji iz različitih zemalja ukazivali da su pogođeni homoseksualci i biseksualci. U principu, svako može da se zarazi virusom i da ga širi, bez obzira na seksualnu orijentaciju. Virus majmunskih boginja može se preneti sa osobe na osobu putem kapljica ili infektivnih telesnih izlučevina ili preko kontaminiranih površina. Međutim, ovo zahteva blizak kontakt sa zaraženim ljudima tokom dužeg vremenskog perioda. Podložni su svi uzrasti i oba polovi. U principu, majmunske boginje se mnogo teže prenose sa osobe na osobu nego, na primer, boginje, vodene boginje ili čak Covid-19.
Da li treba da budemo oprezni kada boravimo sa mnogo drugih ljudi na jednom mestu?
Ne, Evropski centar za kontrolu bolesti trenutno klasifikuje rizik od širenja majmunskih boginja u opštoj populaciji kao nizak.
Kako će se razviti epidemija?
Pandemija Covid-19 nam je pokazala da je pogled u budućnost uvek težak, a da nam još uvek nedostaje mnogo informacija. Ipak, optimista sam: virus majmunskih boginja je manje zarazan od drugih zaraznih bolesti i velika većina slučajeva je blaga.
SZO saziva hitne sastanke, Švedska je klasifikovala majmunske boginje kao „javnu opasnost“. Kako to ocenjujete?
Hitan sastanak SZO služi da situacija poput ove biva razrešena od strane stručnjaka. Ne mora nužno da govori ništa o opasnosti situacije, već služi za njenu procenu. Koordinirani pristup je posebno važan u transnacionalnim događajima. Ne mogu da komentarišem Švedsku, ne znam njihovu strukturu javnih zdravstvenih agencija i njihove definicije. U Švajcarskoj je to odgovornost BAG-a.