Mnogo se ovih dana priča o četbotu zasnovanom na veštačkoj inteligenciji pod nazivom ChatGPT.
Novi četbot je javno pušten u rad prošle srede, a za manje od nedelju dana je zabeležio više od milion korisnika.
ChatGPT je kreirala kompanija OpenAI, firma za istraživanje veštačke inteligencije, među čijim osnivačima je i Ilon Mask.
Neprofitni istraživački centar, osnovan 2015. godine. Prvi čovek je Sem Altman, tehnološki ‘vunderkind’ kako ga zovu, koji je imao tek 19 godina kada je osnovao svoju prvu kompaniju.
ChatGPT se smatra najboljim četbotom sa veštačkom inteligencijom ikada predstavljenog široj javnosti, može da odgovori na bilo koje pitanje koje mu postavite.
U pitanju je prototip zasnovan na dijalogu čoveka i mašine koji je sposoban da razume prirodni ljudski jezik i da generiše impresivno detaljan pisani tekst nalik onom koji bi sastavio sam čovek
Možete to zamisliti kao Google pretragu, ali ne otvara vam samo gomilu izvora informacija kao što bi to Google. Ipak, on predstavlja informacije u konverzacijskom i strukturiranom obliku sličnom onome što bi čovek uradio kada bi davao odgovore na pitanja. Štaviše, može da odgovori na pitanja u bilo kom polju. Nauka, matematika, religija, sport, politika – samo tako.
Evo nekoliko svakodnevnih upotreba chatGPT-a:
Ako trenutno tražite posao, jedan od najzamornijih delova procesa prijave za posao je pisanje personalizovane biografije i propratnog pisma za svaki posao za koji se prijavljujete. Nažalost, ne možete jednostavno napisati jednu kopiju za svaki posao. ChatGPT je jedan od najbržih načina da napravite biografiju na mreži. Može vam pomoći da se oslobodite tereta prilagođavanja sve biografije za svaki oglas za posao za samo nekoliko sekundi.
Rešite lukave matematičke probleme korak po korak:
Bez obzira da li želite da se pozabavite složenim problemima iz algebre ili jednostavnim matematičkim problemima koje je previše teško sastaviti, ChatGPT je posebno jak u rukovanju matematikom. Moraćete da predstavite svoje probleme jasno i koncizno za najbolje rezultate.
Potražite savet za vezu
ChatGPT, baš kao i svaki AI sistem, ne može tačno da razume emocije. Međutim, i dalje može da pruži korisne savete za upravljanje odnosima sa prijateljima, porodicom i voljenim osobama. To može biti vaš lični terapeut ili stručnjak za odnose ako mu date prave napomene.
Godinama su virtuelni asistenti poput Siri i Aleka, koji takođe koriste veštačku inteligenciju, bili predmet šale jer nisu bili od posebne pomoći. Ali moderna veštačka inteligencija je dovoljno dobra sada kada mnogi ljudi ozbiljno razmišljaju kako da uklope alate u svoj svakodnevni život i zanimanja.
Došli smo do prekretnice sa veštačkom inteligencijom i sada je pravo vreme da zastanemo i procenimo: Kako možemo da koristimo ove alate etički i bezbedno?
[…] OpenAI-jev novi chatbot izaziva strah od varanja na domaćem zadatku, ali njegov potencijal kao obrazovnog alata nadmašuje rizike. […]