Nekoliko dana nakon početka COP28 u Dubaiju, jedan malo poznat arhipelag došao je u fokus javnosti: Sokotra. Sastavljen od četiri malena jemenska ostrva, Sokotra je bila na meti Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) od početka građanskog rata u Jemenu koji je izbio u septembru 2014. godine. UAE su deo vojne koalicije predvođene Saudijskom Arabijom – logistički podržane od strane Sjedinjenih Američkih Država – protiv Hutskih pobunjenika koji su povezani sa Iranom od marta 2015. godine, ali Sokotra je dosad bila pošteđena građanskog rata i Hutskih pobunjenika.
Jedno od najbiodiverzitivnijih ostrva na svetu Poznat po svojoj jedinstvenoj i obilnoj divljini, Sokotra se smatra originalnom lokacijom vrta Edena. Arhipelag je na UNESCO-voj listi svetske baštine radi zaštite, jer se smatra jednim od najbiodiverzitivnijih i najkarakterističnijih ostrva na svetu. Prirodnjaci i zaštitnici životne sredine procenjuju da 37% od 825 biljnih vrsta, 90% od reptila i 95% od kopnenih puževa postoji samo na ovom mestu.
Arhipelag je sve više u fokusu UAE zbog svoje strateške lokacije između plovnoh puteva Perzijskog zaliva, Afrike i Azije. To je potencijalna ključna tačka za plovidbu, logistiku i vojnu odbranu ili projekciju, i mogla bi omogućiti UAE da unaprede svoje geopolitičke ciljeve dok se suprotstavljaju onima njihovih konkurenata i protivnika. Takođe se smatra da Emirati posmatraju Sokotru zbog njenog turističkog razvojnog potencijala, što bi predstavljalo sigurnu pretnju biodiverzitetu arhipelaga. Ali koliko su ovi scenarioi realni?
Istorija odnosa Emirata i Sokotre
Stari odnosi Emirata Lako bi bilo okarakterisati uticaj UAE na Sokotri kao „nepoželjan“. Međutim, ovakva priča zanemaruje istorijske veze Sokotransa i Emirata, koje su mnogo starije od rata. Krajem 1950-ih, pre nego što je pronađeno naftu u Abu Dabiju, neki Emirati – posebno trgovci iz Ajmana – doselili su se na ovo ostrvo, dok su, obrnuto, mnogi Sokotranci otišli u šeikdome 1960-ih radi posla.
Trenutno, oko 30% stanovništva Sokotre živi u UAE, pre svega severno od Dubaia u emiratu Ajman. UAE su ojačali svoj ekonomski, vojni i kulturni uticaj na arhipelagu, sve dok je Sokotra prošla kroz duboke društvene promene nakon što je proglašena posebnim statusom zaštite 2000. godine od strane Ujedinjenih Nacija. Poznat kao Zoniranje zaštite Soqotre, novi obavezujući ekološki režim efektivno je pretvorio ostrvo u nacionalni park i stavio ga pod međunarodni nadzor. Arapsko proleće se takođe proširilo na njegovu prestonicu 2011. godine, inspirišući lokalno stanovništvo da se digne protiv predsednika Jemena Alija Abdullaha Saleha. Emirati su iskoristili ovaj period nestabilnosti kako bi izgradili mreže patronata.
Prisustvo Emirata stoga je ubrzalo politizaciju i militarizaciju Sokotre. Ipak, Sokotra se uglavnom proučava kroz prizmu zaštitnika životne sredine i antropologa, a ne političkih naučnika i stručnjaka za bezbednost. To otežava dobijanje pouzdanih informacija o političkom i vojnom sastavu arhipelaga.
Od izolacije do političke svesti U istoriji Sokotre, pitanje vladanja spolja uvek je bilo snažno, verovatno zbog njene geografske udaljenosti. Jemenski ustanak 2011. godine podstakao je debatu o autonomiji među ostrvljanima, a kasnije je porast Emiratovog prisustva na arhipelagu pojačao strahove od stranog mešanja. U 2011-12, protesti u Hadibohu, najvećem gradu na ostrvu – značajno opisani od strane antropologa Nathalie Peutz – odjekivali su sloganima koji su se čuli u jemenskim gradovima Sani i Taizu, zahtevajući političke reforme i kraj režima i njegove korupcije. Pristup internetu od tada je porastao, sa lokalnim stanovništvom koje se deli na dva tabora: oni koji zahtevaju guvernerat Sokotre i oni koji traže autonomiju od centralne vlade. Polako ali sigurno, politička svest je počela da se razvija. Takmičenje saveta suprotstavilo se zvaničnim vlastima, koje su percipirane kao korumpirane i neefikasne: ovi saveti odražavaju političke podele na kopnu. 2013. godine, Sokotra postaje sopstveni guvernerat, pošto je prethodno bila pod administrativnom vlašću Hadramawta (Istočni Jemen) i ranije, južnog lučkog grada Adena.
Tada je arhipelag pogodila serija ciklona, Chapala i Megh 2015. godine i Mekunu 2018. godine, nanoseći štetu infrastrukturi i prirodi ostrva. Kao odgovor, Emirati su obnovili džamije, stvorili vodovodnu mrežu i osnovali grad Sheikh Zayed sa obrazovnim i zdravstvenim ustanovama. Takođe su obnovili luku Hadiboh i aerodrom.
Ovaj obrazac nije bio nov: u južnim regionima Jemena, UAE su već uspostavili značajan uticaj u luka gradovima Mokha, Adenu i Mukalli, operišući i proširujući infrastrukturu. Tako su Emirati iskoristili veze patronata sa južnim grupama i milicijama, uglavnom povezanim sa pro-secesionističkim i UAE podržanim južnim prelaznim savetom (STC). Obnova na Sokotri isprepletena je sa komercijalnim i turistički orijentisanim inicijativama, sa nedeljnim letovima koji sada povezuju Abu Dabi sa Hadibohom.Emiratske i Saudijske čizme Razmeštanje vojnika i oklopnih vozila Emirata na Sokotri 2018. godine bio je prekretnički trenutak za ostrvo. Razmeštanje se dogodilo bez koordinacije sa lokalnim vlastima, koje su još uvek bile odane međunarodno priznatoj vladi. Prema zvaničnicima Emirata, UAE su poslale trupe da „podrže [stanovnike Sokotre], u stabilnosti, zdravstvenoj zaštiti, obrazovanju i životnim uslovima“. Mnogi lokalci, posebno simpatizeri Muslimanskog bratstva protivnici UAE, protestovali su, tražeći njihovo povlačenje. Pokušavajući da reše situaciju, vlasti Sokotre su dogovorile posredovanje Saudijske Arabije. Dogovor koji je posredovao Rijad rezultirao je povlačenjem većine snaga i opreme Emirata sa ostrva.
Ali u koordinaciji sa lokalnim guvernerom, Saudijska Arabija je poslala vojnike na Sokotru u „misiju obuke i podrške“ jemenskim snagama i da upravljaju luci i aerodromom. Osim toga, saudijski sporazum uključivao je „razvoj i pomoć“ za Sokotru, otkrivajući da je kraljevina imala svoje razvojne projekte. Zbog lokalnih podela i stranog mešanja, sukob između pro-vladinih snaga Jemena (podržanih od Saudijske Arabije) i STC-a (podržanog od strane UAE i secesionističkih interesa) dosegao je ostrvo.
Od 2019. godine, STC je povećao svoje prisustvo na ostrvu, sa borcima koji uglavnom dolaze iz Adena i jugozapada. Prema drugim izvorima, međutim, lokalno stanovništvo se obučava od strane UAE u Adenu, a zatim se raspoređuje na Sokotri kao deo Emiratima podržanih i pro-STC „Snaga sigurnosnog pojasa“. UAE zastave lepršaju na kontrolnim punktovima Godine 2020, nakon što je guverner Sokotre odbio uspostavljanje lokalne elite pro-Emirata, STC je konačno preuzeo kontrolu nad ostrvom, što je podstaklo Saudijske snage da se brzo povuku. De facto puč STC-a omogućio je Emiratima indirektnu kontrolu nad ostrvom, s platežama Sokotranih civilnih službenika navodno plaćenim od strane UAE, i jedinicom lokalne obalske straže koja se zaklela na vernost. Izveštaj AFP-a iz 2021. takođe opisuje da „zastave STC-a bivaju zasenjene daleko većim UAE zastavama koje lepršaju na policijskim kontrolnim punktovima“, dok novo postavljeni komunikacioni stubovi direktno povezuju telefone sa UAE mrežama umesto sa Jemenom.
Mnogo toga ukazuje na to da je ostrvo prošlo kroz opsežnu militarizaciju. U aprilu 2019. godine, pojavili su se izveštaji da UAE grade vojnu bazu na ostrvu, blizu obnovljene luke Hawlaf. U 2020. godini, Ahmed Nagi, jedan od retkih političkih istraživača koji su nedavno posetili Sokotru, napisao je: „Ostrvo je postalo regionalna igračka“. Za analitičare koji rade u inostranstvu, informacije uglavnom dolaze iz medija UAE-a usklađenih s vladom ili iz medija povezanih sa regionalnim rivalima UAE-a. Dok god pouzdane informacije o političkim i vojnim pitanjima na Sokotri budu retke, analitičari će imati teškoća u proceni uticaja „razvoja“ i „stranog mešanja“ na vrt Edena regiona.