Čovek iz Floride je otkrio ostatke praistorijskog čudovišta koje bi moglo biti staro 10 miliona godina. Aleks Lundberg, 29 godina, ronio je sa prijateljem blizu Venice Beach-a kada je izvukao kljovu mastodona dugu četiri stope sa 25 stopa ispod površine. Kljova je pripadala mastodonu – dalekom rođaku vunastog mamuta – koji je živeo pre 10 miliona godina, rekao je Lundberg.
Stručnjak iz Bradentonovog Bishop muzeja nauke i prirode potvrdio je otkriće koje se smatra „izuzetno retkim“ jer se u tom području obično nalaze samo zubi praistorijskih ajkula i polomljeni delovi mamutovih kljova.
Lundberg će morati da prijavi svoje otkriće Floridskom muzeju prirodne istorije kako bi se utvrdilo da li ima neku naučnu vrednost.
Kljove mastodona koje su obično dugačke samo nekoliko inča prodaju se po ceni od 20 do 350 dolara, ali Lundberg je procenio da vrednost njegove kljove teške 60 funti iznosi oko 5,000 dolara.
Poluprofesionalni ronilac i lovac na fosile rekao je da je bilo nestvarno što se kljova mastodona nije raspala kada ju je izvadio sa morskog dna.
„Kada sam je prvi put video, video sam samo mali deo izložen u pesku“, rekao je Lundberg.
„Kada sam počeo da sklanjam pesak, video sam presek kljove i shvatio da je cela kljova.“
„Napravili smo nosiljku od peškira za plažu i nekako je podigli preko boka čamca,“ nastavio je.
„Apsolutno je nestvarno da je izašla u jednom komadu, nije se raspala uopšte.“
Lundberg traži fosile blizu Venice Beach-a već pet godina, gde je to područje poznato po hiljadama fosilizovanih zuba ajkula za koje se procenjuje da su stari oko 10 miliona godina.
Međutim, iako je prethodno rekao za USA Today da je kljova verovatno ležala ispod mora 10 miliona godina, Lundberg je za DailyMail rekao da procenjuje da je „kljova stara između 10,000 i 500,000 godina na osnovu drugih fosila koje smo pronašli u tom području.“
Govoreći o kljovi, Lundberg je rekao : „Rekli su mi da je ovo jednom u životu.“
Mastodoni su izumrli rođaci modernih slonova koji su bili rasprostranjeni širom Severne Amerike do pre oko 10,000 godina.
Fosili mastodona se obično nalaze u dobro očuvanim naslagama iz perioda pliocena starosti od 5,4 do 2,4 miliona godina, kao i iz kasnijeg perioda pleistocena koji je trajao od 2,5 miliona do 11,000 godina.
Fosili mastodona, uključujući kljove, kosti i lobanje, su uobičajeni u samo četiri države širom SAD: Indijani, Koloradu, Kaliforniji i Njujorku – što čini njegovo pojavljivanje na Floridi izuzetno neobičnim.
U Floridi je pronađeno samo oko desetak kompletnih skeleta mastodona, u poređenju sa više od 140 u državi Njujork.
Lundberg je rekao da je možda trebalo toliko dugo da se otkrije fosil jer se obala Floride promenila od perioda pleistocena.
„Pesak se stalno pomera i otkriva i pokriva nova područja. Posebno nakon hladnog fronta i velikih oluja,“ rekao je.
„Tražili smo na tom mestu godinama pre i imali smo sreće tog dana.“
„Svi paleontolozi traže tu vrstu dijamanta u grubom stanju,“ rekao je Hunter Windham, specijalista za obrazovanje iz Bradentonovog Bishop muzeja nauke i prirode za Tampa Bay.
„Sjajna stvar kod Floride, posebno ako tražite životinje koje su bile prisutne tokom poslednjeg ledenog doba, je što se obala protezala mnogo dalje nego danas. Tako da su te životinje hodale po suvom zemljištu i do 50 ili 60 milja u zaliv Meksika u odnosu na danas,“ dodao je.
Lundberg će morati da podeli svoje otkriće sa Floridskim muzejem prirodne istorije nakon što mu istekne dozvola za sakupljanje fosila za šest meseci.
U to vreme, muzej će odlučiti da li je kljova naučno značajna ili da li može da je zadrži, ali on se nada da će moći da ostane u njegovoj porodici.
„Samo se kotrljala po morskom dnu bar poslednjih 10 miliona godina,“ rekao je za USA Today.
„Njena naučna vrednost je ograničena, više je kul izložbeni komad u ovom trenutku.“
Izvor: DailyMail.com