Sa samo nekoliko klikova, san o savršenom odmoru može se pretvoriti u noćnu moru.
Prevaranti pokušavaju da iznude novac od turista lažnim oglasima. Čak ni poznate platforme za rezervacije poput Bookinga ili Expedia nisu imune na ovo: prevaranti pokušavaju da namame potencijalne žrtve sa pravih portala i da procesuiraju uplatu kroz druge kanale. Platforma za sajber kriminal policije Kantona Cirih upozorava na ovu praksu.
Prevaranti zahtevaju prenose novca
Prevara funkcioniše tako da se paketi odmora objavljuju na uobičajenim platformama, ali se ne mogu rezervisati preko njih. Umesto toga, potencijalne žrtve se traže da direktno kontaktiraju navodnog provajdera putem e-maila, prema Cybercrimepolice. Iznos koji treba platiti tada se prenosi na strani bankovni račun – ili se traže podaci o kreditnoj kartici. Prevaranti uzimaju novac, a hotel ili stan iz snova ne postoje.
Često se javljaju i phishing napadi u ime portala za rezervacije, hotela ili turističkih provajdera. Ovi e-mailovi ili SMS ili Whatsapp poruke sadrže zahteve za ažuriranje ili verifikaciju podataka o kreditnoj kartici. Prema upozorenju Cybercrimepolice, prevaranti koriste i istoriju rezervacija kupaca kada komuniciraju sa potencijalnim žrtvama. Ove informacije dobijaju kroz bezbednosne propuste u infrastrukturi podataka turističkih kompanija.
Nema povrata novca
Za stručnjaka za turističko pravo, Reto Ineichena, nije iznenađujuće što kriminalci uspevaju sa ovakvim prevarama: „Sve se svodi na naš ideal lepog odmora, koji prevaranti koriste. Sitna slova ili bilo kakvi signali upozorenja retko kada imaju značaj“.
Veliki problem sa ovom vrstom prevare je što se novac ne može vratiti.
„U većini slučajeva, nemoguće je pronaći odgovorne,“ kaže Ineichen.
A čak i ako je moguće, malo šta se može učiniti protiv tih osoba ili organizacija iz Švajcarske.
Koristite zdrav razum
Pasti na prevaru nije ništa čega se treba stideti. Ako ste postali žrtva, svakako to prijavite policiji. Ipak, možete prepoznati prevaru i izbeći da postanete žrtva.
Ako ponuda zvuči previše dobro da bi bila istinita, alarm treba da se upali. Zaustavite se i zapitajte se: Da li je ovo stvarno moguće? Pitajte ljude koje poznajete za mišljenje. Još jedan znak prevare je vremenski pritisak: Ako kažu da ponuda važi samo petnaest minuta, najbolje je da je preskočite. Ne dozvolite da vas ponude na portalima za rezervacije odvedu na druge sajtove – rezervišite ponude samo preko njihovih zvaničnih platformi. Budite vrlo pažljivi sa e-mailovima koji traže da ažurirate podatke o kreditnoj kartici: Ovo je obično pokušaj phishing-a. Ne klikćite na bilo kakve linkove. Ako niste sigurni, idite na zvaničnu web stranicu dotične kompanije i prijavite se tamo.