Vodeći proizvođači vetroturbina suočavaju se s brojnim izazovima koji imaju za posledicu ‘mršavu’ godinu, uključujući nedovoljne kapacitete mreže, kašnjenja u projektima i probleme sa komponentama. Nemačka kompanija Siemens Energy, koja proizvodi opremu za elektrane, zabeležila je neto gubitak od 4,6 milijardi eura u poslovnoj godini koja je završila u septembru, uglavnom zbog problema u poslovanju sa vetroelektranama. Otkriveni su problemi kod delova vetroturbina kapaciteta 108 gigavata, uključujući abnormalne vibracije nekih komponenata, što dovodi u pitanje i mogućnost povećanja proizvodnje vetroturbina na moru.
Iako je kompanija u periodu od oktobra do decembra zabeležila dobit od 208 miliona eura, izuzimajući posebne stavke, za celu poslovnu godinu se očekuje operativni gubitak od dve milijarde eura. Glavni izvršni direktor Siemens Energyja, Christian Bruch, ističe da su temelji energetskog sektora snažni, ali da je problem u tempu širenja mreža. Upozorava da svet neće uspeti da utrostruči kapacitete do 2030. godine, kako je dogovoreno na klimatskom samitu COP28 u Dubaiju, ukoliko se nastavi sa sadašnjim tempom proširenja, sa Kinom kao glavnim akterom.
Sektor se suočava s poskupljenjem sirovina i delova, kao i sa dugotrajnim procedurama za dobijanje dozvola, što dovodi do otpisa i gubitaka uprkos snažnoj potražnji. Danska kompanija Orsted najavila je analizu portfelja i smanjenje broja radnih mesta nakon otpisa odloženih projekata u SAD-u, planirajući da smanji fiksne troškove za milijardu danskih kruna (133,6 miliona eura) do 2026. godine. Njihov domaći konkurent Vestas izvestio je o pozitivnom poslovanju u poslednja tri meseca prošle godine, ali izvršni direktor upozorava na izazove u 2024. godini.
Danny van Doesburg iz holandske kompanije za upravljanje imovinom APG Asset Management, koja ima udela u Vestasu, Orstedu i Siemens Energyju, ističe da “tržište više ne funkcioniše” i da vlade treba da pomognu u uspostavljanju modela koji će raspodeliti zaradu kroz ceo lanac vrednosti.