Tong Tong su stvorili naučnici na Institutu za opštu veštačku inteligenciju. Ideju je dobio Žu Songhun, osnivač Instituta koji se specijalizovao za veštačku inteligenciju koja oponaša ljude.
Često možemo čuti kako je veštačka inteligencija još u početnoj fazi i da je sličnija detetu po načinu na koji „uči“ nego nekoj moćnoj tehnologiji. No, kako bi izgledalo AI dete?
Upravo su to mogli iskusiti posetioci izložbe „Frontiers of General Artificial Intelligence Technology“ koja se održala u Pekingu u Kini. Tamo je, naime, bilo moguće komunicirati s avatarom koji predstavlja AI dete, malu devojčicu nazvanu Tong Tong.
Njegova beba osmišljena je ne samo da simulira ponašanje deteta već i da izvršava zadatke koji su joj dati u virtuelnom okruženju.

Ovo dete poseduje um i nastoji razumeti zdrav razum koji podučavaju ljudi. Ona razlikuje dobro od zla, izražava svoje stavove u raznim situacijama i ima moć oblikovati budućnost – navodi se u videu Instituta.
Naučnici sa Instituta prošle su godine predložili Tong test, sofisticirani test koji se sastoji od gotovo 150 pitanja, na osnovu kojih bi se trebala zaključiti sofisticiranost modela veštačke inteligencije. Kroz pet merljivih dimenzija (viziju, jezik, kogniciju, emocije i učenje), ali i društvene i grupne vrednosti, test bi trebalo odrediti koliko je određeni model blizak opštoj veštačkoj inteligenciji.