Danska je postala prva zemlja na svetu koja je dogovorila uvođenje poreza na emisije staklenih gasova iz poljoprivrede, uključujući metan koji nastaje usled nadimanja stoke. Sporazum, koji dolazi nakon višemesečnih pregovora između vlade, poljoprivredne industrije, sindikata i ekoloških grupa, deo je šireg plana za borbu protiv klimatskih promena.
Detalji poreza
Od 2030. godine, poljoprivrednici će plaćati porez od 300 kruna (43 dolara) po toni emisija metana, dok će taj iznos porasti na 750 kruna do 2035. godine. Cilj ovog poreza je smanjenje emisija stakleničkih gasova iz stočarstva, koje čini značajan deo ukupnog zagađenja u zemlji.
Danski ministar za zeleni tripartitni sporazum, Jeppe Bruus, istakao je važnost ovog poteza:
„Ovo je veliki zadatak – transformisati velike delove naše zemlje iz poljoprivredne proizvodnje u prirodne prostore kako bismo osigurali da naši fjordovi i priroda ponovo ožive.“
Šira strategija za prirodu i biodiverzitet
Pored smanjenja emisija metana, Danska planira da:
- Smanji zagađenje azotom za 13.780 tona godišnje do 2027.
- Posadi 250.000 hektara novih šuma.
- Vraća 140.000 hektara tresetišta u prirodna staništa.
Tresetišta, poznata po skladištenju ugljenika, igraju ključnu ulogu u smanjenju efekata klimatskih promena. Ovaj korak označava najveću promenu u danskom pejzažu od isušivanja močvarnih područja 1864. godine.
Politička i ekološka saradnja
Danski ministar za klimu, Lars Aagaard, pohvalio je model saradnje između vlade, industrije i ekoloških grupa.
„Ovaj sporazum pokazuje spremnost Danske da deluje i može poslužiti kao primer ostatku sveta,“ rekao je Aagaard, naglašavajući važnost zajedničkih napora u borbi protiv klimatskih promena.
Ovaj pionirski korak Danske ističe globalni značaj borbe protiv emisija stakleničkih gasova i važnost transformacije poljoprivrede u održiviji sektor.