Chat GPT je četbot koji je razvila istraživačka firma za veštačku inteligenciju OpenAI i otkrila u novembru 2022. godine. Od momenta lansiranja četbot je privukao veliku pažnju i stekao planetarnu popularnost, a pored njegove “simpatične” upotrebe za rešavanje domaćih zadataka i otkrivanje grešaka u kodu, Chat GPT zaista ima široku primenu u mnogim delatnostima.
S obzirom na to da je programiran tako da odgovori detaljno i da se uključi u konverzacijski stil, ovaj AI jezički model je izuzetno koristan u različitim sektorima i industrijama. Istraživali smo koje profesije imaju posebnih benefita od upotrebe četbota. Pročitajte.
Obrazovanje – novi pristup učenju
U sferi obrazovanja (i samoobrazovanja) Chat GPT je od samog početka dobio zanimljivu poziciju. S obzirom da može ponuditi razne tutorijale i informacije, uglavnom je bio interesantan studentima i đacima kao izvor. Međutim, uz sva poboljšanja i ažuriranja i sve veću preciznost, može se primeniti i za automatizaciju pregleda i ocena, pa i kao pomoć u učenju stranih jezika.
Kako je Chat GPT jezički model, a ne baza znanja, ne može se baš koristiti kao pouzdan “udžbenik”. Međutim, postoje pretpostavke da četbot može sistemski promeniti školstvo, jer ova tehnologija pomaže da se razviju načini učenja. Možda nećete na svako pitanje dobiti tačan, ali jedno je sigurno, dobićete relevantan odgovor. Upravo tu se otkrivaju mogućnosti, u tom pomeranju fokusa sa krajnjeg rezultata na metodologiju, odnosno postupak. Uz kritički pristup i konstantnu proveru podataka i nastavnici i učenici mogu imati velikih benefita od Chat GPT-a.
Prevođenje – veštačka inteligencija kao moćan asistent
U svetu prevođenja softverski alati već igraju značajnu ulogu. Pored CAT alata (alati za računarsko potpomognuto prevođenje), postoje i alati za audio-vizuelno prevođenje, za usmeno prevođenje, kao i kontrolu kvaliteta. Naravno, ne treba zaboraviti ni na Gugl prevodilac (Google Translate) i druge mašinske prevodioce koji mogu biti praktični.
Dugačkoj listi kompjuterskih programa koji danas pomažu prevodiocima da dostave što kvalitetniji i precizniji prevod, pridružuje se i Chat GPT jezički model. S obzirom da može da razume (i generiše!) više jezika, četbot je koristan za prevođenje, pa i generisanje sadržaja na drugom jeziku. Ipak, važno je pomenuti da najbolje govori engleski, jer je to njegova osnovna obuka (ali obrađuje i druge popularne jezike poput nemačkog, italijanskog, francuskog, holandskog itd.).
Dobro je znati da čet bot može da se iskoristi za prevođenje jednostavnih fraza ili rečenica između jezika koje poznaje. Na primer, ako pitate: „Kako se kaže „Zdravo, kako si?“ na engleskom?”, on bi mogao da odgovori sa: “Hello, how do you do?” Ukoliko zamolite da napiše neki kratak opis na nemačkom ili francuskom, takođe biste mogli dobiti tačan i zadovoljavajući opis na traženom jeziku. Međutim, kvalitetan i precizan prevod dokumenata i tekstova uvek je pametnije da odradi prevodilačka agencija i profesionalci koji rade u njoj. Iako zanimljiv, lako dostupan i brz, Chat GPT je i dalje samo AI jezički model koji još ne može da zameni ljudski faktor i veštinu koju poseduje osoba sa dugogodišnjim iskustvom u prevođenju.
Finansije – četbot kao analitički alat
Chat GPT ima svoju primenu i u svetu ekonomije i finansija. Koristi se za analizu tržišta, može da ponudi predloge za investicije i prognozira finansijske trendove. No, poseban stepen praktičnosti ogleda se u činjenici da četbot može dovesti do automatizacije procesa korisničke podrške u bankama i drugim finansijskim institucijama.
Četbot se može konsultovati i u slučaju da vam je potrebna ideja za nove oblasti istraživanja. Ekonomisti mogu da postavljaju ključna pitanja ChatGPT-u o raznim temama koje obuhvataju širok skup informacija. Pored toga, četbot može da komentariše korisnost smera istraživanja i da oceni analitičku studiju. Ne treba zaboraviti ni opciju pisanja finansijskih izveštaja. Ukoliko mu se ponude podaci, Chat GPT može da generiše tekst, čak i u akademskom stilu (ako se to zatraži od njega).
Kreiranje sadržaja i društvene mreže – AI je kreativni partner
Chat GPT je sposoban da za nekoliko minuta napiše kompletan članak, i to dobrog ili čak odličnog kvaliteta. AI model može čak da izmeni stil pisanja, njegov sadržaj i još mnogo toga. Za sve koji se bave kreiranjem sadržaja ovo može biti izuzetno korisno, pogotovo u trenucima umetničke blokade. Ako treba da pripremite objavu za društvene mreže, a ne osećate se motivisano ni inspirisano, možete zatražiti pomoć od četbota. Dobićete za nekoliko sekundi desetak predloga, koje dalje možete razraditi u “ćaskanju” za Chat GPT-ijem.
Četbot može biti sjajan asistent ukoliko se bavite kreiranjem sadržaja, kopirajtingom, i uopšte radite u oblasti digitalnog marketinga, a treba vam način da efikasnije koristite svoje vreme i unapredite svoju kreativnost. Baš kao uvek inspirisan i kreativan partner, veštačka inteligencija pomaže da brže i jednostavnije pripremite potreban sadržaj, osmislite efektniju reklamu i eventualno prevaziđete stvaralačku krizu.
IT i tehnološki sektor – pomoć u kodiranju i otkrivanju grešaka
ChatGPT se može koristiti za razvoj sistema za prepoznavanje i generisanje programskog koda, testiranje softvera, automatizaciju određenih IT procesa, razvoj virtualnih asistenata za tehničku podršku, kao i za unapređenje korisničkog iskustva u aplikacijama i uređajima. Zapravo, pokazao se kao veoma dobar u standardnim zadacima programiranja, manipulaciji podacima, zadacima koji se ponavljaju i crtanju grafikona.
Pored toga što omogućava kreiranje koda, četbot može da otkrije i popravi greške. Isto tako, ukoliko dobije nekoliko detalja o funkcionalnosti, može da generiše upotrebljiv kod koji će dalje programer poboljati i modifikovati. Da biste otklonili eventualne greške u programima i aplikacijama možete upitati Chat GPT, na primer: „Možete li ukazati na bilo kakve sintaksičke greške u sledećem kodu?“
Još neke mogućnosti primene četbota u IT sektoru sui objašnjenje i prevođenje koda. Naime, Chat GPT može da pogleda kod i da na jednostavnom jeziku objasni šta taj kod radi. Ujedno, ako to zatražite, može da prevode kod sa jednog jezika kodiranja u drugi.
Od momenta lansiranja Chat GPT-ja mnogo se spekulisalo i polemisalo o tome da li veštačka inteligencija može da zameni pojedine poslove. Neki analitičari su mišljenja da se pravac razvijanja pojedinih sektora i delatnosti bespovratno menja, kao što je to slučaj sa obrazovanjem i kreiranjem sadržaja. Međutim, i dalje se smatra da četbot ne može u potpunosti zameniti ljudski faktor, imaginaciju i rad, te da je koristan pre svega kao asistent i partner u radu. U kom smeru će ići dalji razvoj AI i Chat GPT jezičkog modela ostaje da vidimo u godinama koje slede.