Berlin je obeležio 35. godišnjicu pada Berlinskog zida nizom događaja, koncerata na otvorenom i umetničkih instalacija, odajući počast jednom od najvažnijih trenutaka nemačke istorije. Pad zida 9. novembra 1989. označio je prekretnicu u svetskoj istoriji, okončavši decenije podela i otvorivši put ka nemačkom ujedinjenju. Nemački kancelar Olaf Šolc opisao je taj događaj kao “srećan dan na kojem smo mi Nemci zahvalni i danas.”
Berlinski zid je podignut 1961. godine od strane komunističkog režima Istočne Nemačke kako bi sprečio građane da beže na Zapad, simbolizujući hladnoratovsku podelu između Istoka i Zapada. Tokom 28 godina, pružao se kao granica od 156,4 kilometra kroz Berlin, stojeći kao oštar podsetnik na ideološke podele. Dana 9. novembra 1989, granica je neočekivano otvorena, što je pokrenulo spontane proslave. Manje od godinu dana kasnije, Nemačka je ponovo ujedinjena 3. oktobra 1990.
Danas su sačuvani samo delovi Berlinskog zida, kao istorijski spomenici i turističke atrakcije. Za ovu godišnjicu postavljena je privremena instalacija od 5.000 postera duž četvorokilometarskog dela gde se zid nekada nalazio. Posteri su kreirani od strane dece i odraslih pod sloganom “Mi čuvamo slobodu,” kombinujući zahteve istočnonemačkih demonstranata iz 1989. godine—za slobodu izražavanja, slobodu štampe i pravo na putovanje—sa savremenim pozivima na slobodu. Ovaj snažan prikaz nastao je kroz radionice u školama, crkvama i lokalnim umetničkim grupama.
Gradonačelnik Berlina Kai Vegner i predsednik Frank-Valter Štajnmajer prisustvovali su zvaničnom događaju u Memorijalnom centru Berlinskog zida, gde je gradonačelnik govorio o važnosti slobode i demokratije, ističući da su ove vrednosti i danas pod pretnjom.
U subotu uveče, 700 muzičara, profesionalaca i amatera, sviralo je na raznim binama duž nekadašnje staze zida. Izveli su kultne pesme, uključujući “Heroes” Dejvida Bouvija i “Freiheit” (“Sloboda”) Mariusa Milera-Vesterhagena, a tekstovi su prikazani kako bi publika mogla da peva zajedno.