Ministarka rudarstva i energetike, Dubravka Đedović Handanović, izjavila je da Srbija planira da do 2030. godine skoro polovina ukupno proizvedene električne energije bude iz obnovljivih izvora. Ovo je deo integrisanog nacionalnog energetskog i klimatskog plana koji je usvojila Vlada, s ciljem da se uskladi sa evropskim ciljevima u oblasti energetike.
Na 20. Samitu Evrope u Salcburgu, ministarka je naglasila da Srbija postepeno usklađuje svoj zakonodavni okvir sa EU regulativom i razvija energetsku infrastrukturu kako bi obezbedila veću sigurnost snabdevanja i ubrzala dekarbonizaciju energetskog sektora.
Jedan od ključnih koraka ka ovim ciljevima je izmena Zakona o energetici, koji omogućava primenu Paketa za integraciju električne energije, čime se stvaraju uslovi za prelazak na čiste izvore energije i veće povezivanje tržišta električne energije u regionu.
Ministarka je takođe istakla da Srbija uz podršku EU investira u prenosnu i distributivnu mrežu, kao i u izgradnju gasnih interkonekcija, čime se doprinosi diverzifikaciji izvora snabdevanja. Završetak Balkanskog toka omogućio je Srbiji novi pravac snabdevanja ruskim gasom, dok je gasna interkonekcija sa Bugarskom povezala Srbiju sa izvorima iz Azerbejdžana i LNG terminalima u Grčkoj.
U cilju daljeg unapređenja energetske sigurnosti, Srbija je potpisala memorandume o izgradnji novih gasnih interkonekcija sa Rumunijom i Severnom Makedonijom, čime će se omogućiti diversifikacija izvora snabdevanja i veće povezivanje zemalja Jugoistočne Evrope.
Kada su u pitanju obnovljivi izvori energije (OIE), fokus je na ulaganjima u vetroparkove, solarne elektrane i velike reverzibilne hidroelektrane. Prvi krug aukcija za tržišne premije za OIE obezbedio je više od 715 MW novih kapaciteta, dok je novi krug aukcija planiran do kraja godine.
Srbija takođe razmatra mogućnost korišćenja nuklearne energije kao dodatnog izvora bazne energije sa niskim emisijama ugljenika. U tom kontekstu, predložene izmene Zakona o energetici predviđaju ponovnu legalizaciju razvoja nuklearnih elektrana, a preliminarna tehnička studija će pokazati koje tehnologije su najpovoljnije za srpski energetski sistem.
Ovaj progresivan pristup u razvoju energetike omogućava Srbiji da postane značajan akter u energetskoj tranziciji na Balkanu, doprinosi sigurnijem snabdevanju energijom i ubrzava prelazak ka održivijim i ekološki prihvatljivijim rešenjima.