Ekološke organizacije i grupe koje se bore za prava starosedelaca tužile su vladu Sjedinjenih Američkih Država kako bi sprečile da se otvori rudnik litijuma u Nevadi, navodeći da bi ovaj projekat mogao značajno poremetiti tokove podzemnih voda, ugroziti ugroženo pustinjsko divlje cveće, kao i istorijsko nasleđe regiona.
Centar za biološku raznovrsnost podneo je tužbu nedavno, nakon što je Ministarstvo unutrašnjih poslova SAD odobrilo otvaranje rudnika litijuma i bora „Riolit Ridž“ (Rhyolite Ridge) kompanije „Ionir“ (Ioneer Ltd.), koji se nalazi na jedinom mestu na svetu poznatom po prisustvu „Tijemove heljde“ (Tiehm buckwheat). Ovo područje se nalazi u blizini granice s Kalifornijom, na pola puta između Rina i Las Vegasa.
Ova pravna bitka dolazi u okviru šireg pokušaja administracije predsednika Džozefa Bajdena da pokrene projekte u sklopu svoje „Agende čiste energije“, koja ima za cilj smanjenje oslanjanja na fosilna goriva kroz povećanje proizvodnje litijuma potrebnog za baterije električnih vozila i solarne panele.
U novoj tužbi, koja se fokusira na kršenje Zakona o ugroženim vrstama, stručnjaci su istakli da je „Tijemovoj heljdi“ pretila opasnost od izumiranja, nakon što je ova biljka proglašena ugroženom. Ovaj cvet, koji je visok oko 15 centimetara i ima krem žute latice, može se naći isključivo u ovom području.
Dozvola za rudnik predviđa da će se do jedne petine od skoro četiri kvadratna kilometra ugroženog staništa ove biljke izgubiti tokom decenija, što bi moglo da ima trajne posledice.
„Smatramo da trenutni status ugrožene vrste nije adekvatan, jer je pretnja za ‘Tijemovu heljdu’ velika i neposredna, a izumiranje je već na vidiku“, izjavili su predstavnici Centra.
Osim toga, istaknuto je da bi rudnik mogao naneti štetu svetim mestima plemena zapadnih Šošona, kao što je pećinski izvor koji se opisuje kao „mesto međugeneracijskog prenošenja kulturnog i duhovnog znanja“.
Biro Ministarstva unutrašnjih poslova izdao je dozvolu nakon što je Služba za ribarenje i divlje životinje (USFWS) zaključila da rudnik neće ugroziti opstanak lokalnih vrsta, međutim, ekolozi su kritikovali ovo odobrenje kao politički motivisano i nezakonito.
Izgradnja rudnika je planirana za narednu godinu, a očekuje se da će proizvodnja početi 2028. godine, kada bi rudnik mogao da obezbedi dovoljno litijuma za 370.000 vozila godišnje tokom naredne dve decenije. Predviđa se da će globalna potražnja za litijumom porasti šest puta do 2030. godine.
Trenutno, Nevadi je jedini aktivni rudnik litijuma u SAD-u, dok se drugi rudnik gradi blizu granice sa Oregonom, 354 kilometra severno od Rina.