Planeta HD 189733b, otkrivena 2005. godine, privlači pažnju naučnika zbog svojih ekstremnih karakteristika koje je čine jedinstvenom čak i među planetama izvan našeg Sunčevog sistema. Ova gasovita džinovska planeta, nešto veća od Jupitera, nalazi se na udaljenosti od 64 svetlosne godine od Zemlje, smeštena u sazvežđu Lisica unutar Mlečnog puta.
Ekstremne Karakteristike
HD 189733b je poznata po svojoj kobaltno plavoj boji atmosfere, koja je rezultat prisustva rastaljenog stakla u njoj. Atmosferski vetrovi su izuzetno snažni, što dovodi do horizontalnih kiša ovog materijala. Nedavna istraživanja svemirskog teleskopa Džejms Veb otkrila su prisustvo sumpor-vodonika u njenoj atmosferi, što je prvi put zabeleženo na planeti van našeg Sunčevog sistema. Sumpor-vodonik je odgovoran za karakterističan miris trulih jaja koji bi verovatno bio neugodan za ljudsko prisustvo.
Blizina Matičnoj Zvezdi
Ova planeta je „vrući Jupiter“, klasa gasovitih džinova koji su znatno bliži svojim matičnim zvezdama nego što je Jupiter Suncu. HD 189733b je čak 170 puta bliža svojoj zvezdi nego što je Jupiter našem Suncu. Temperatura na površini planete koja je okrenuta prema zvezdi doseže oko 930 Celzijusovih stepeni, što je vodi u kategoriju najtoplijih poznatih planeta.
Naučna Vrednost
Astrofizičar Guangvej Fu sa univerziteta Džons Hopkins ističe da, iako HD 189733b nije pogodna za život kao Zemlja, njeno proučavanje pruža dragocen uvid u fiziku i hemiju u ekstremnim uslovima. Razumevanje atmosferskih procesa na ovoj planeti pomaže naučnicima da razviju modele za formiranje planeta i razumeju kako se materijali ponašaju u ekstremnim uslovima.
Otkriće sumpor-vodonika na HD 189733b otvara nova vrata u istraživanju egzoplaneta i njihovih atmosfera. Dok nastavljamo istraživati ove udaljene svetove, HD 189733b ostaje ključna meta za produbljivanje našeg razumevanja planetarnih sistema i evolucije planeta van našeg Sunčevog sistema.