Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen najavila je da EU razmatra novi zakonodavni predlog za pojačanje deportacija nepravilnih migranata, dok se blok suočava sa sve većim pritiskom zbog upravljanja migracijama. Ovaj predlog dolazi u trenutku kada lideri 27 zemalja članica prisustvuju samitu u Briselu, gde migracije imaju ključnu ulogu.
Fon der Lajen je sugerisala da EU može „naučiti lekcije“ iz spornog italijanskog plana o procesuiranju migranata van granica, u Albaniji. Italija je ove sedmice započela prebacivanje migranata u centar za obradu u Albaniji, što je izazvalo kritike grupa za ljudska prava i političkih protivnika.
EU se trenutno suočava sa niskom stopom deportacija nepravilnih migranata, gde je samo oko 20% onih kojima je naređeno da napuste zemlju zapravo deportovano. U pismu državama članicama, fon der Lajen je naglasila potrebu da zemlje EU međusobno priznaju odluke o deportaciji kako bi se sprečilo da migranti koriste rupe u sistemu između različitih država članica.
Sporazum između Italije i Albanije, koji košta 650 miliona evra i funkcioniše po italijanskom zakonu, isključuje ranjive grupe poput trudnica i dece. Uprkos kritikama nevladinih organizacija i političara levice, italijanska premijerka Đorđa Meloni branila je plan kao hrabri novi pristup koji je u skladu sa evropskim vrednostima.
I druge zemlje EU istražuju opcije za procesuiranje migranata van svojih granica, a Holandija razmatra Ugandu kao lokaciju za slanje odbijenih tražilaca azila. Nemačka, Francuska i Poljska nedavno su pooštrile imigracione kontrole kao odgovor na unutrašnje pritiske, uključujući nasilne incidente povezane sa odbijenim tražiocima azila.
Samit, kao i ishod sporazuma između Italije i Albanije, biće pažljivo praćeni dok EU nastoji da pronađe jedinstveni pristup migracijama usled rastuće podrške krajnje desničarskim partijama širom kontinenta.