Evropska svemirska agencija (ESA) lansirala je dva satelita u orbitu u okviru misije „Proba-3“, čiji je cilj izazivanje veštačkih pomračenja Sunca radi proučavanja Sunčeve korone, spoljne atmosfere naše zvezde. Misija, vredna 210 miliona dolara, predstavlja značajan iskorak u proučavanju solarnog vremena i njegovog uticaja na Zemlju.
Precizna formacija za proučavanje korone
Dva satelita, nazvana „Coronagraph“ i „Occulter“, postaviće se u formaciju s preciznošću koja se meri u milimetrima. Sateliti će biti udaljeni 144 metra jedan od drugog, pri čemu će „Occulter“ blokirati Sunčev disk, bacajući senku za „Coronagraph“. Ovaj postupak imitira prirodni efekat pomračenja Sunca, omogućavajući drugom satelitu da fotografiše unutrašnji deo Sunčeve korone.
Zahvaljujući ovoj metodi, naučnici će moći da proučavaju regije korone koje su inače nevidljive zbog intenzivne Sunčeve svetlosti.
Misija s fokusom na solarno vreme
Proučavanje korone omogućiće bolje razumevanje i predviđanje solarnog vremena, uključujući geomagnetske solarne oluje koje mogu uticati na satelite, komunikacione sisteme i energetske mreže na Zemlji. Ove oluje mogu izazvati poremećaje na globalnom nivou, pa je cilj misije da doprinese unapređenju zaštitnih mera.
Iako će sateliti izazvati na stotine veštačkih pomračenja tokom misije, ova pomračenja neće biti vidljiva sa Zemlje.
Inovacija za budućnost
Jedan od najvećih izazova misije je precizno letenje satelita u formaciji. Iskustvo stečeno u ovom projektu biće dragoceno za buduće misije koje zahtevaju sličan nivo preciznosti u svemirskim operacijama.
Nakon završetka misije, očekuje se da će sateliti u roku od pet godina izgoriti u atmosferi Zemlje. Do tada, „Proba-3“ će omogućiti naučnicima da sakupe dragocene podatke o Sunčevoj koroni, obogaćujući razumevanje dinamičkog odnosa između naše zvezde i planete.