Institut za informacione i komunikacione tehnologije (National Institute of Information and Communications Technology – NICT) iz Tokija nedavno je postigao novi rekord u brzini prenosa podataka putem interneta od čak 402 terabita u sekundi (Tbps).
Kolika je to zapravo brzina, najbolje pokazuje podatak da bi protok signala od 402 Tbit/s omogućio korisnicima da preuzmu velike „pakete“ fajlova ili instalacije velikih softvera i igara od 100 i više gigabajta za manje od jedne sekunde.
Ovaj rekord je rezultat eksperimenta u kojem je NICT testirao prenošenje signala putem optičkog kabla dužine 50 kilometara uz pomoć šest posebnih pojačivača signala, a postignut je primenom postojeće tehnologije kakvu internet provajderi danas koriste.
Međutim, korist od toliko velike brzine protoka je, bar za sada, samo teorijska, jer dostupni hardver za prenos internet signala ne može da dostigne ni približno toliku brzinu. Ograničenja predstavljaju i mrežni adapter matične ploče, brzina radne memorije, kao i brzina zapisivanja podataka na disk.
Drugim rečima, novija video igra veličine oko 100 ili više gigabajta, koju ste kupili na nekoj od online platformi, pri brzini protoka od 402 Tbit/s, mogla bi da se preuzme na vaš računar za samo sekundu ili čak i manje.
To zaista zvuči fenomenalno, ali istovremeno – nije moguće. To je zbog toga što trenutno ne postoji kompjuterski disk koji bi toliku količinu podataka mogao da uskladišti u tako kratkom periodu.