Kada su u pitanju programeri, obično postoje dve grupe između kojih možete da izaberete – frontend programeri i backend programeri. U ovom postu ćemo pogledati razlike svakog u pogledu opisa, veština, programskih jezika i zarade kako bismo vam pomogli u odluci čime da se bavite.
Frontend vs. Backend Developers
- Frontend programeri grade kako izgleda web sajt
- Backend programeri grade kako funkcioniše web sajt
Recimo da ste želeli da napravite WordPress web sajt za vaše poslovanje. Programer frontenda stvorio bi temu: slike, stil i prezentaciju. Dok bi backend programer mogao da radi na upravlјanju bazom podataka, kao i na sajtovim korisnicima, sigurnosti i problemima sa performansama sajta.
Programski jezici
Programeri za Frontend uglavnom koriste tri jezika: HTML, CSS i Javascript. Tokom poslednjih nekoliko godina, uloga front-end programera se razvijala, pa bi profesionalni frontend programeri mogli takođe da razmotre razvoj nekih srednjih do naprednih JavaScript veština, kao i izgradnju iskustva koristeći alate komandne linije i framework-ove kao što je React.
Backend programeri moraju da poznaju programske jezike koji se prikazuju na strani servera web sajta ili aplikacije. Najpopularniji backend programski jezici su PHP, Ruby, Python, Node.js i Java. Tipično dobar backend programer biće majstor u jednom od ovih jezika, ali dovolјno upoznat da može da kodira na drugom ili trećem programskom jeziku. Backend programeri će takođe trebati stručnjake u radu sa bazama podataka kao što su MySQL, Oracle i SQL Server.
Ako još uvek nemate iskustva ni sa jednim od ovih, možda biste želeli da započnete sa nekim kursevima za početničko kodiranje na nekoliko različitih programskih jezika da biste videli koji od njih privlači vašu pažnju.
Veštine
Dakle, kakve vrste veština su potrebne frontend programeru u odnosu na backend programera?
Frontend programeri rade na izgledu i korisničkom interfejsu web sajta, pa tako pored gore navedenih programskih jezika, frontend programer treba da ima i neke veštine koristeći alate za dizajn poput PhotoShop-a, Skretch-a ili Figma. Frontend programeri takođe bi trebali da znaju osnove web hostinga i kupovine domena.
Sa druge strane, Backend programeri moraju da poseduju veštine kritičkog razmišlјanja. Backend programer često je kod za uklanjanje grešaka, kao i dizajniranje sistema za interakciju korisnika sa web sajtovima. Pitanja na koja bi Backend programer trebalo da može da odgovori: Gde se čuvaju podaci? Da li se čuvaju sigurno? Ako saobraćaj sajta 100 puta veći preko noći, da li će sajt moći da se skalira bez padanja? Kako mogu da dodam novu funkciju web sajtu, bez narušavanja trenutne funkcionalnosti? Kako mogu da testiram web sajt (često na platformi za postavlјanje i/ili pokretanje testova koristeći test-driven razvoj) tako da krajnji korisnik doživi što manje grešaka i kvarova?
Obrazovanje
Ako želite da budete freelancer ili pokrenete vaše sopstveno preduzeće, možda ćete moći da se odreknete formatirane univerzitetske rute i samo-edukujete se putem online kurseva. Sve dok možete da isporučujete dokazano, nije vam potrebno da pokažete diplomu da bi ste zarađivali za život. Ako počinjete u potpunosti od nule, možda će biti potrebno da samostalno razvijete nekoliko projekata. Na ovaj način vaš portfolio može da pokaže vaše iskustvo na vaših prvih par klijenata. Snažan portfolio posebno je važan za front-end programere.
Bez obzira da li želite da postanete front-end ili backkend programer: predlažemo vam da naučite HTML i CSS. Ova dva jezika su veoma moćna (i ne previše teška za učenje) i osnova su celog web razvoja.
Plata
Plate mogu drastično da se razlikuju na osnovu vašeg iskustva (napominjemo juniorsko ili seniorsko znanje) i na osnovu vaših specijalnosti. Specijalnosti takođe utiču na platu, što je primećeno i razlikom u plati između senior Javascript web programera koji nadmašuje u zaradi senior frontend programera.
Troškovi zapošlјavanja programera
Programer može da naplati različite iznose na osnovu različitih faktora. Evo nekoliko glavnih razloga:
- Bilo da ste freelance programer, izvođač radova, honorarno ili stalno zaposleni.
- Vaše specijalnosti kao programera – programski jezici koje najbolјe poznajete, alate koje najbolјe poznajete itd.
- Da li ste u mogućnosti da direktno komunicirate sa klijentom, imate veštine upravlјanja projektima i da li možete da upravlјate timom.
- Ako ste freelance programer ili izvođač radova, mreža koju koristite da bi ste ponudili vaše usluge.
- Gde živite i odakle radite (u firmi ili u kući).
- Koliko obrazovanja imate u vašoj specijalnosti.
- Količina iskustva koje imate u vašoj oblasti.
- Koliko dugo radite u određenoj kompaniji kao honorarno ili stalno zaposleni.
Šta je full-stack developer?
Ljudi koji imaju veštine kako u razvoju frontend-a tako i u backend-a, često se nazivaju full stack programeri. Drugim rečima, oni imaju čitav niz veština koje mogu da se primene na korisnički interfejs i koji čini da sve radi u pozadini.
Kao programer, imati i frontend i backend znanje znači više mogućnosti. Moći ćete da se prijavite na više ugovora o radu. Kao freelancer, moći ćete da preuzmete više projekata bez da budete ograničeni samo na frontend ili samo backkend.
Iz perspektive kupca ili poslodavca moći ćete da razumete projekte u celini. I kako treba da radi za korisnika i kako treba da radi u pozadini. Daćete im jednu kontaktnu tačku za sve njihove potrebe. I moći ćete da ih podržite kada stvari krenu naopako na bilo kojoj strani. To vas čini još vrednijim na duži rok.
Potražnja i za frontend programerima i za backend programerima neprestano raste. Dakle, izbor bilo kog može da vam pomogne u stvaranju karijere ili posla kakav ste oduvek želeli. Obavezno istražite oba sveta razvoja kako biste utvrdili koji je za vas najprikladniji.