Prema godišnjoj statistici, gotovo dve trećine Švajcaraca koji žive u inostranstvu nalaze se u Evropi, pri čemu je Francuska najčešća destinacija. Skoro četvrtina svih Švajcaraca širom sveta su penzioneri.
Na dan 31. decembra 2023. godine, ukupno 813.400 švajcarskih državljana bilo je registrovano u inostranstvu, saopštila je Savezna statistička kancelarija (FSO) u četvrtak. Povećanje od 1,7% dolazi nakon rasta od 1,5% u 2022. godini.
Najveći skok zabeležen je u azijskoj zajednici emigranata, sa 3,1%, a zatim slede Evropa (1,9%), Okeanija (1,2%), Severna Amerika (1%) i Latinska Amerika i Karibi (0,4%). Jedina regija gde su brojevi pali, za 0,2%, bila je Afrika.
FSO pripisuje ovaj trend delimično migraciji. Razlike usled rođenja, smrti i postupaka naturalizacije takođe su imale ulogu. Tri četvrtine švajcarskih državljana koji žive u inostranstvu imaju višestruka državljanstva.
Neki 520.700 Švajcaraca u inostranstvu, ili 64%, žive u Evropi, oko četvrtine (209.300) njih u Francuskoj. Nemačka, Italija, Velika Britanija i Španija bile su sledeće najčešće lokacije za švajcarske državljane. U poređenju sa 2022. godinom, emigrantske zajednice su rasle u svih pet zemalja, sa Španijom koja je videla najjači rast od 2,7%.
Iako relativno malo (6.900) švajcarskih državljana bilo je registrovano u Portugaliji prošle godine, njihov broj je porastao za 13,9% na godišnjem nivou – najveći porast u Evropi.
U međuvremenu, 292.700 švajcarskih državljana živi na drugim kontinentima: 16% u Severnoj Americi, 7% u Latinskoj Americi i Karibima, 7% u Aziji, 4% u Okeaniji i 1% u Africi.
Desetina svih švajcarskih državljana u inostranstvu živi u SAD, sa 58% njih radno sposobnog uzrasta. U Latinskoj Americi, većina švajcarskih državljana živi u Argentini.
U Aziji, najveća dijaspora živi u Izraelu, koji je dom za 3% svih Švajcaraca u inostranstvu. Sledi Tajland i Filipini. Najveći procenat švajcarskih državljana mlađih od 18 godina takođe je u Izraelu, sa 46% (ukupno 21%).
U Okeaniji, zajednica emigranata je uglavnom u Australiji, dok su u Africi većina u Južnoj Africi. Sa 32%, udio starijih od 65 godina u ovoj zemlji znatno je veći od ukupnog broja Švajcaraca koji žive u inostranstvu (23%).
Udeo penzionera bio je još veći u Tajlandu (41%, povećanje od 8,2%) i Portugalu (34%). Španija sledi sa 32%. Među svim švajcarskim državljana u inostranstvu, odnos muškaraca prema ženama bio je 86 prema 100.
U saopštenju za štampu u četvrtak, Organizacija Švajcaraca u inostranstvu (OSA) primetila je stalno rastući broj emigranata penzionerskog uzrasta i navela da statistika sugeriše da je deo povećanja zbog rastućeg rizika od siromaštva u starosti.
OSA se pozvala na istraživanje projekta ‘nccr – on the move’: kada su pitali o razlozima za život u inostranstvu, Švajcarci su najčešće naveli da su cene u Švajcarskoj previsoke i želju da održe ili poboljšaju svoj kvalitet života.
Prema statistici osiguranja za starost i preživljavanje (OASI), švajcarski državljani koji žive u Švajcarskoj 2022. godine primili su prosečnu mesečnu OASI penziju od 1.919 franaka ($2.119). Prosek za zajednicu u inostranstvu bio je znatno niži sa 1.209 franaka.
„Slika penzionera Švajcaraca u inostranstvu koji žive u luksuzu, koja se često prenosi u debati o penzijama, ne odgovara stvarnosti za veliki deo njih“, napisala je OSA. Rečeno je da bi mnogi penzioneri Švajcaraca u inostranstvu bili zavisni od dopunskih beneficija da ostanu u Švajcarskoj.