San Paolo di Civitate, Italija, 15. septembar — Dok se italijanska jesenja berba grožđa priprema za početak, vinogradari se suočavaju s ozbiljnim izazovima nakon što su gljive i majski pljuskovi razorili proizvodnju, ostavljajući u svom tragu uništene vinograde.
Plamenjača vinove loze preteći nacionalnom proizvodu
Plasmopara viticola, gljiva koja uzrokuje bolest poznatu kao plamenjača vinove loze, stvorila je haos u vinogradima širom Italije. Udruženja vinara UIV i Assoenologi, zajedno s poljoprivrednim institutom ISMEA, procenjuju da će Italija doživeti pad proizvodnje vina od čak 12% u poređenju s prošlom godinom. Ova nesreća dovodi Italiju u opasnost da izgubi status najvećeg svetskog proizvođača vina u korist Francuske, koja je tu poziciju prepustila pre devet godina.
Gljiva plasmopara viticola, otkrivena prvi put u Americi pre gotovo dva veka, trivijalno uspeva u toplim i vlažnim uslovima. Neobično visoke temperature i obilne kiše tokom ključnog meseca maja stvorile su idealne uslove za njeno širenje.
Italijanski vinogradi pogođeni u celoj zemlji
Najteže pogođena područja su ona uz Jadransku obalu. Abrucio, poznata po crvenom vinu Montepulciano d’Abruzzo, i Molize, beleže pad u proizvodnji od 40% i 45%. Na jugu, regija Puglia, čuvena po crvenom vinu Primitivo, suočava se sa smanjenjem od 25%. U katastrofi nije bilo izuzetaka, pa je i Paolo Niro, mali proizvođač grožđa iz Puglije, izgubio celu svoju berbu.
Paolo Niro izjavljuje: “Već početkom maja shvatili smo da neće biti berbe. Gajimo grožđe organski, pa smo ranije primetili napad gljive.”
Globalni uticaj klimatskih promena
Osim izazova koji proizilaze iz gljive, klimatske promene predstavljaju rastuću pretnju vinogradarima. Fazil Dusunceli, poljoprivredni stručnjak iz Organizacije Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (FAO), upozorava da globalno zagrevanje izaziva sve češće ekstremne vremenske događaje koji ozbiljno ugrožavaju vinograde. Dusunceli poziva na razvoj hitnih planova za vanredne situacije.
Italija je već doživela 2.664 ekstremna vremenska događaja ove godine, uključujući obilne kiše i velike gradonosne oluje, prema Evropskoj bazi podataka o ekstremnim vremenskim uslovima (ESWD). Ovi brojevi prevazilaze statistike iz cele 2022. godine i pokazuju dramatično povećanje u odnosu na prethodnih deset godina.
Italijanska vlada je reagovala na krizu dodeljujući milion evra kao pomoć proizvođačima grožđa pogođenim plamenjačom. Međutim, Paolo Niro, koji zapošljava 25 stalnih radnika, procenjuje da će izgubiti čak 110.000 evra (ili 117.128,00 dolara) zarade.
Dusunceli dodaje da će ovogodišnji napad gljive plasmopara verovatno naterati mnoge farmere da razmotre uzgoj drugih sorti vinove loze koje su otpornije na ovu bolest.
U trenutku kada se svet suočava s rastućim izazovima u proizvodnji vina, vinogradari i vinska industrija moraju tražiti inovativna rešenja kako bi se zaštitili od nepredviđenih klimatskih promena koje prete proizvodnji vina širom sveta.