Snaga vetra mogla bi obezbediti do četiri milijarde kilovat-sati, ili 6% potrošnje električne energije u Švajcarskoj do 2035. godine, prema rečima Lionela Perreta, direktora industrije vetroelektrana Suisse Eole.
„Takav učinak je zamisliv sa oko 450 vetroturbina“, izjavio je Perret pred 180 okupljenih u Gradskoj skupštini Berna na Nacionalnom kongresu o energiji vetra.
„S obzirom na to da se dve trećine proizvodnje energije iz vetroturbina generiše zimi, svaki kilovat-sat energije vetra smanjuje potrebu za skladištenjem i uvozom energije, što je dokazala studija koju je sproveo Švajcarski savezni institut za tehnologiju u Cirihu,“ navedeno je u saopštenju za štampu Suisse Eole.
Tehnologija vetroelektrana u Švajcarskoj: Potencijal i mogućnosti
Prema rečima Saskie Bourgeois iz Švajcarskog saveznog ureda za energetiku, „zahvaljujući evoluciji tehnologije, Švajcarska bi mogla godišnje proizvesti 8,9 TWh električne energije iz vetra, uključujući 5,7 TWh zimi, iskorišćavajući 30% od 29,5 teravat-sati potencijala koji je održivo dostupan. Ovo predstavlja gotovo 900 vetroelektrana.”
Na kongresu u Bernu, menadžeri projekata su predstavljali vetroparkove Montagne de Buttes, Mollendruz, Grenchenberg, EolJorat Sud, Sur Grati i Charrat. Svi su došli da prikažu napredak svojih radova, a prvi od njih je dobio zeleno svetlo za svoj generalni plan 2021. godine.
Hitnost ubrzavanja procesa izgradnje vetroparkova
„Svaki od ovih projekata je dokaz da industrija treba da ubrza procedure o kojima se raspravlja u Saveznom parlamentu“, insistira Perret.
Stefan Schindler, menadžer projekta u Windenergie Schweiz, objasnio je da Evropa već gradi novu generaciju vetroturbina: „Vetroturbine sa izlaznom snagom od 5,5 do 7,2 MW su evropski standard. Vetroturbine sa izlazom od 8 do 13 miliona kilovat-sati su realnost.“
Prema njegovom mišljenju, novoizgrađena vetroturbina je u proseku 20 puta produktivnija nego što je bila pre 30 godina: „U radu, vetroturbina zauzima prosečno samo 0,35 hektara zemlje – mnogo manje od polovine fudbalskog terena. A okolno zemljište može se i dalje koristiti za poljoprivredu i šumarstvo“, uverava Stefan Schindler.
Podrška i proširenje vetroelektrana u Švajcarskoj
Nacionalnoj konferenciji prisustvovali su i pristalice energije vetra iz 11 kantonalnih udruženja Pro Eole. Prema njihovim rečima, uskoro će biti formirana nova udruženja u još šest kantona.
Sa ovakvim entuzijazmom i napretkom u tehnologiji, jasno je da Švajcarska ima potencijal da postane lider u korišćenju vetra kao obnovljivog izvora energije. Vetroturbine ne samo da obezbeđuju čist izvor energije, već i smanjuju zavisnost od uvoza i skladištenja energije, čineći Švajcarsku energetski održivijom zemljom.
Da li vetar može postati glavni igrač u švajcarskoj energetici?
Iako je potrebno još mnogo toga da se uradi kako bi se postigli ovi ambiciozni ciljevi, vetroelektrane predstavljaju svetlu budućnost za švajcarsku energetiku. Sa podrškom lokalnih zajednica i naprednim tehnologijama, vetroturbine bi mogle postati ključni igrač u energetskoj strategiji zemlje, obezbeđujući ne samo energetsku nezavisnost već i očuvanje životne sredine za buduće generacije.