U prošlosti smo testirali nekoliko kamera od 360 stepeni i iako su bile zabavne za korišćenje, nikada nismo videli smisao. Sa nezgrapnim softverom, nekoliko načina za pouzdano deljenje snimaka i generalno lošim kvalitetom slike, kamere od 360 koje smo koristili do sada su bile samo novine. GoPro Hero Max sve to menja.
Ovo je kamera koja prenosi tehnologiju na mesta na kojima nikada ranije nije bila. To je najbolje što sam koristio i, u stvari, to je prva kamera od 360 stepeni koju bih preporučio bilo kome. Postavlja sve kako treba, od hardvera do veoma važnog softvera i funkcija za uređivanje. To je neverovatno dobra kamera.
Šta treba da znate
Na kraju krajeva, ne izgleda suštinski drugačije od bilo koje druge 360 kamere na tržištu danas, uključujući GoPro sopstvenu Fusion 360 kameru.
Ima dva sočiva ribljeg oka “fish eye”, od kojih je svako postavljeno nasuprot drugom, sa obe strane kockastog tela, koje takođe ima mali ekran osetljiv na dodir u boji. Oni se mogu koristiti za snimanje video zapisa i fotografija koje snimaju čitavo vaše okruženje. Obično možete da stupite u interakciju sa njima tako što ćete prevući prstom i stisnuti prste da biste se kretali po sceni.
Cena i konkurencija
Po ceni GoPro Max nije ono što biste mogli nazvati impulsivnom kupovinom. Skuplji je od običnog GoPro Hero 8 Black, koji je sposoban da izbaci običan video veće rezolucije od Max-a.
Glavna konkurencija za GoPro Max dolazi od Insta360 One x, kamere kojoj Max duguje više od prolazne sličnosti u načinu na koji radi, ako ne i načinu na koji izgleda. Sa One x-om, Insta360 je pionir koncepta jednostavnog refrejming-a zasnovanog na keistone-u, metod koji Max takođe koristi da bi snimanje od 360 stepeni učinilo praktičnijim.
Insta360 One x nema ekran osetljiv na dodir u punoj boji kao GoPro, a takođe ne može da se podudara sa audio opcijama Max-a. Međutim, One x je trenutno znatno jeftiniji za kupovinu i ima mogućnost snimanja HDR videa tamo gde Max nema.
Dizajn
Kao i kod običnog GoPro-a, svi snimci se snimaju na uklonjivoj microSD karticu, koja se nalazi ispod poklopca na desnoj ivici kamere. Cela stvar je prilično kompaktna.

Prilično je viša od obične akcione kamere i takođe je teža, ali je čvrsto građena, vodootporna do pet metara dubine i dolazi sa par plastičnih kapa na kopče, za zaštitu izbočenih sočiva.
Međutim, ovo nije obična kamera od 360 stepeni. Takođe se može koristiti, pritiskom na dugme, kao obična GoPro akciona kamera i dolazi u kompletu sa malim ekranom osetljivim na dodir u boji tako da vlogeri mogu da budu sigurni da su snimci pod uskim uglom pravilno kadrirani.
I ne samo to, već vam omogućava da koristite Max sa mnoštvom dodataka i nosača u stilu GoPro. Već posedujete GoPro? Šanse su da imate stativ, štap za selfie ili nosač za kacigu smeštene negde u fioci na koju će Max stati.
Čak i ako nemate nikakvu dodatnu opremu, nema potrebe za brigom, jer su jeftini i lako ih je pronaći na sajtovima kao što su Amazon, eBai i AliEkpress.

Kako funkcioniše
Pametne stvari, međutim, sve se dešavaju u GoPro aplikaciji, koja uvlači video od 360 stepeni preko Vi-Fi veze, spaja ga u hodu i omogućava vam da kreirate klipove koje zaista možete da koristite kao i edite.
Izaberite video koji ste snimili u režimu od 360 (postoje i drugi, na koje ću se pozabaviti dalje u ovoj recenziji), dodirnite da biste ga izmenili i direktno ćete preći u Reframe režim, gde se dešava sva magija.
U ovom režimu, vi ste režiser: usmerite kameru na radnju na koju želite da se fokusirate prevlačenjem ili uvlačenjem prstiju unutra/napolje, dodirnite vremensku liniju da biste podesili poziciju kamere, a zatim premotajte reprodukciju na sledeću stvar na koju želite da se fokusirate , i ponavljajte sve dok ne dođete do kraja snimka.
Podrazumevano, virtuelna kamera se glatko pomera od jedne tačke do druge, ali je takođe moguće podesiti prelaze, bilo dodavanjem više ključnih kadrova ili korišćenjem rezova za skok, ili „olakšavanjem“ na ključnim pozicijama u filmu i van njih.
Potrebno je malo da se naviknete, ali nakon nekoliko minuta eksperimentisanja u potpunosti ćete shvatiti ono što čini video kamere od 360 tako ubedljivim. A kada završite, možete da prikažete svoje preoblikovane snimke u 1080p.
Radost ovog procesa je što ne morate razmišljati o tome gde da usmerite kameru. Samo pritisnite snimanje i brinite o tome gde ćete usmeriti virtuelnu kameru kasnije u editovanju.
U stvari, jedina stvar o kojoj zaista morate da razmišljate je kako da montirate stvar. Max najbolje funkcioniše kada se montira na kraj štapa; ako držite ruku preblizu dnu kamere, šavovi mogu izgledati malo čudno.
Karakteristike i drugi režimi
Ne samo da je ovo sjajna kamera od 360 stepeni, već je i akciona kamera od 360 stepeni, što znači da ima koristi od mnogih tehnologija koje je GoPro prethodno razvio za upotrebu u svojoj Hero Black seriji kamera.
Postoji HyperSmooth stabilizacija, za koju GoPro kaže da je najglatkija, najstabilnija stabilizacija koju je ikada postavio na kameru. Poseduje Horizon leveling, koje detektuje orijentaciju kamere i održava vaš snimak na mrtvom nivou, čak i ako okrećete kameru u vazduhu. I, za razliku od Hero 8 Black, to radi u kameri. To je neverovatan podvig softverskog inženjeringa tako da je možda razumljiv da je dostupan samo u režimu „Hero“ (tj. jedno sočivo), a ne u maksimalnoj rezoluciji.
Kada govorimo o rezoluciji, ovo nije kamera na kojoj možete da snimate obične 4K video zapise, kao što možete sa GoPro Hero 8 Black. Max snima 360 video snimaka u ukupnoj sfernoj rezoluciji od 5,6K pri 30fps – u stvari, snima pri impresivnih 6K, što na kraju bude 5,6K kada se dva video toka spoje zajedno. A u režimu akcione kamere „Hero“ snima do 1440p rezolucije pri 60 kadrova u sekundi. Međutim, vredi napomenuti da je ovo u čudnom odnosu 4:3.

Kamera takođe ima šest mikrofona tako da može da snima ili „sferični audio“, stereo ili usmereni zvuk sačmarice, u zavisnosti od toga u kom režimu se nalazite i koji objektiv koristite. Rezultati ovde su prilično impresivni. Ako vas zanima kako mikrofoni zvuče, pogledajte video ispod u kojem smo stavili sve različite opcije kroz njihove korake.
Na drugim mestima, Max može da snima fotografije od 16 megapiksela, standardne snimke od 5 megapiksela i „pover-pano“ slike, gde kamera u trenu snima snimak od 270 stepeni, bez potrebe da pomera kameru levo nadesno ili vertikalno.
Konačno, kamera se takođe može koristiti za proizvodnju neverovatno kul video zapisa u vremenskom intervalu od 360 stepeni pomoću GoPro-ovog stabilizovanog TimeVarp režima. Ovo nije automatski kao kod Hero 8 Black – morate sami da izaberete brzinu, što zahteva malo planiranja unapred.
Međutim, kada snimite svoj snimak, možete ga urediti na potpuno isti način pomoću alata za preoblikovanje kao i obični snimak od 360 stepeni, povlačenjem tačke gledišta kamere, ispuštanjem ključnih kadrova i prikazivanjem videa od 1080p za upotrebu u dužem projektu.
A sa GoPro-ovim alatom za automatsko uređivanje Kuik koji je jednostavan za korišćenje koji je sada potpuno integrisan u aplikaciju, to je apsolutna stvar za pravljenje reframiranih klipova sa video zapisima iz drugih izvora.
Kvalitet slike
Podrazumeva se da kvalitet slike koju GoPro Max može da snimi nije na istom nivou kao obične akcione kamere. Međutim, to ne znači da je loše. U stvari, u poređenju sa drugim kamerama od 360 koje smo koristili u prošlosti, kvalitet slike je izuzetno dobar.
Tamo gde su se druge kamere od 360 koje smo koristili borile sa ekstremima svetlosti i senke koje svaki snimak od 360 stepeni neizbežno sadrži, Max se odlično nosi s tim, pružajući pouzdano reframbilne snimke gde god da usmerite kameru.

Šav u kameri je primetan dok se krećete okolo – možete ga videti kao meku vertikalnu traku ako pažljivo pogledate – a ima i malo omekšavanja u okviru sa obe strane ovog šava. Međutim, ako ste pažljivi i usmerite sočiva u opštem pravcu stvari koje vas zanimaju dok snimate, trebalo bi da vam bude prilično lako da proizvedete izlaz bez šavova. Takođe je zaista impresivno koliko dobro kamera uklanja bilo koji selfi štap pričvršćen za dno kamere skoro u potpunosti iz kadra.

Jedina stvar sa kojom se GoPro Mak ne nosi dobro je prisustvo obližnjih objekata u oblasti gde se slike sa sočiva susreću. Ako imate kameru postavljenu na štap pričvršćen za ranac, na primer, najbolje je da ga podignete znatno iznad visine glave, inače ćete videti primetne artefakte šavova oko glave i tela. Opet, međutim, ako naiđete na ove probleme, relativno je jednostavno da ih izrežete pomoću alata za preoblikovanje kada kasnije dođete da uređujete snimak.
Zaključak
GoPro Max je jedna od najupečatljivijih akcionih kamera na koje sam naišao godinama i svakako je najpristupačnija, jednostavna za upotrebu i praktična kamera od 360 stepeni.
U stvari, otišao bih toliko daleko da kažem da GoPro Max određuje žanr. Lakoća sa kojom možete da proizvedete upotrebljiv video koji se može deliti iz sirovog video snimka od 360° je jednostavno neverovatna, a činjenica da ga možete koristiti i kao običnu akcionu kameru ili alat za vlogovanje je dodatni bonus.
Da, istina je da ne možete da dobijete 4K video. Ali zapamtite, zapravo dobijate dve kamere u jednoj za novac koji izdvajate.
Izvor:www.itnetwork.rs/