Pariz, 16. novembar 2024. – Fudbalska utakmica Evropske Lige nacija između Francuske i Izraela, odigrana na stadionu Stade de France, bila je mnogo više od sportskog događaja. Obeležena zvižducima tokom intoniranja izraelske himne, malim sukobima na tribinama i velikim protestima u blizini stadiona, meč je odražavao duboke političke i društvene podele izazvane konfliktom na Bliskom istoku.
Početak meča u senci negodovanja
Pre početka utakmice, deo navijača negodovao je tokom izraelske himne, što je izazvalo osude političkih i sportskih zvaničnika. Atmosfera na tribinama bila je napeta, dok su stjuardi morali da intervenišu kako bi sprečili manje sukobe između suprotstavljenih grupa. Utakmica je završena rezultatom 0:0, ali ono što se dešavalo van terena ostavilo je jači utisak.
Protesti i pojačane mere bezbednosti
U blizini stadiona okupilo se nekoliko stotina demonstranata s palestinskim, libanskim i alžirskim zastavama. Demonstranti su nosili transparente s porukama poput „Ne igramo s genocidom,“ izražavajući solidarnost s narodom Gaze. Policija je blokirala prilaz stadionu kako bi sprečila eskalaciju nasilja, dok su barovi i restorani u okolini bili zatvoreni.
Francuske vlasti angažovale su hiljade policajaca za obezbeđivanje utakmice, uključujući elitne antiterorističke jedinice koje su čuvale izraelsku ekipu. Oko 100 izraelskih navijača, uprkos preporukama svoje vlade, prisustvovalo je meču, noseći balone i uzvikujući „Oslobodite taoce,“ aludirajući na Izraelce koje drži Hamas.
Makronova poruka solidarnosti
Predsednik Emanuel Makron, koji je prisustvovao meču zajedno s premijerom Mišelom Barnijeom, poručio je da Francuska „neće popustiti pred antisemitizmom.“ Njegovo prisustvo izazvalo je kritike levih političkih partija poput „Nepokorene Francuske,“ koja je tražila otkazivanje utakmice. „Ne želimo da naš predsednik podržava zemlju koja sprovodi genocid,“ izjavio je poslanik LFI-a, David Giró.
Šira politička dimenzija
Odnosi između Francuske i Izraela su u poslednje vreme napeti. Makron je kritikovao izraelskog premijera Benjamina Netanjahua zbog operacija u Gazi, dok su francuski zvaničnici izrazili nezadovoljstvo zbog kratkog zadržavanja dvojice francuskih diplomata u Jerusalimu.
Meč Francuske i Izraela odigran je u trenutku kada tenzije s Bliskog istoka prete da se preliju na evropsko tlo. S obzirom na veliki broj muslimana severnoafričkog porekla i manju, ali uticajnu jevrejsku zajednicu u Francuskoj, sukobi iz dalekih regiona i dalje oblikuju domaću politiku i društvene odnose.
Zaključak
Iako je fudbalska utakmica bila planirana kao simbol sportskog duha i jedinstva, ostala je u senci političkih poruka, protesta i negodovanja. Stade de France, mesto velikih sportskih događaja, ovoga puta je postao arena gde su se ukrstile globalne tenzije i lokalni konflikti.