Matična kompanija Facebooka i Instagrama uskoro bi mogla konačno da “oslobode bradavicu”. Više od decenije nakon što su majke koje doje prvi put održale „javno dojenje“ u sedištu Facebooka, u znak protesta protiv njegove zabrane prikazivanja ženskih grudi, Metin nadzorni odbor pozvao je na reviziju pravila kompanije koja zabranjuju slike žena golih grudi – ali ne i muškaraca.
Prošlo je više od decenije otkako je počela kampanja Oslobodite bradavicu, a za to vreme hiljade postova je pogrešno uklonjeno zbog nepravedne politike cenzure. Sada, zahvaljujući Metinom nadzornom odboru, Facebook i Instagram bi konačno mogli da ažuriraju svoje smernice za politiku golotinje.
Bitka Free The Nipple traje predugo, ali ova vest je konačno korak u pravom smeru. Za Instagram naloge kao što su Genderless Bradavice, koji je prikupio ogromnih 71.000 pratilaca u nastojanju da vidi promenu politike, ovo bi mogla biti jedina najvažnija promena koju će Instagram ikada napraviti.
Cenzura na Instagramu i Fejsbuku je duga, stalna debata koja se svela na nejednakost i nedostatak razumevanja. Zabrana u senci je posebno teška za one koji koriste Instagram ili Facebook za vođenje posla. Od umetnika preko fotografa do seksualnih aktivista, zabrana u senci znači da vaš nalog postaje manje vidljiv, što znači manje klikova, manje pratilaca.
Trenutne smernice ne prave razliku između previše seksualizovanog sadržaja i golotinje koja je u umetničke ili kreativne svrhe. To znači da umetnici moraju da cenzurišu sopstveni rad u koji su uložili vreme i energiju u planiranje i kreiranje, samo da bi morali da pokriju sve bradavice iz straha da će biti sankcionisani.
Jedan od velikih problema je što se postovi često uklanjaju korišćenjem automatizovanog sistema koji ne može da razlikuje – a ponekad stvari budu toliko pogrešne da uklanjaju postove koji nisu u potpunosti povezani sa golotinjom.
Nadzorni odbor je preporučio da Meta „definiše jasne, objektivne kriterijume koji poštuju prava kako bi upravljali svojim standardom zajednice za golotinju odraslih i seksualne aktivnosti“, i predlaže da Meta sprovede sveobuhvatnu procenu ljudskih prava, angažujući zainteresovane strane i kreirajući plan za rešavanje bilo kakvih identifikovana šteta.
O politici prema bradavicama razgovaralo se još 2019. godine u sedištu Instagrama sa grupom influensera, a predstavnik Mete kaže da se od tada dosta toga promenilo. Meti su savetovali da olabavi restriktivan, binarni način na koji nadzire tela na internetu. Meta ima 60 dana da odgovori na ove preporuke odbora.
Da li će to postati stvarnost ili ne, moraćemo da sačekamo i vidimo – ali postoje naznake da će Meta poslušati Nadzorni odbor i učiniti Facebook i Instagram kreativnim prostorom za sve.