Holandija je u ponedeljak objavila planove za uvođenje dodatnih graničnih provera na kopnu kako bi se izborila s nepravilnim migracijama, sledeći sličan potez Nemačke iz septembra.
Prema EU pravilima, zemljama članicama je dozvoljeno da privremeno ponovo uvedu kontrole na unutrašnjim granicama Unije u slučaju ozbiljne pretnje, kao što je pretnja unutrašnjoj bezbednosti.
Ova mera je najnoviji pokušaj desničarske vlade da pooštri imigracionu kontrolu usled sve većeg anti-imigrantskog raspoloženja širom Evrope.
Ministarka za migracije Holandije Marjolein Faber najavila je ovu politiku u saopštenju za javnost nakon dobijanja odobrenja Vlade.
„Vreme je da se na konkretan način uhvatimo u koštac s nepravilnim migracijama i krijumčarenjem migranata. Zbog toga ćemo početi sa ponovnim uvođenjem graničnih kontrola u Holandiji početkom decembra,“ navela je u izjavi.
Ova mera, koja bi trebalo da stupi na snagu 9. decembra, usklađena je sa zakonom EU koji zahteva od država članica da obaveste Brisel četiri nedelje pre ograničavanja slobode kretanja.
Ranije ove godine, Faber je obavestila Brisel da Holandija takođe želi da se izuzme iz obaveza prema EU u vezi sa prihvatom izbeglica.

Geert Wilders, čija antiimigraciona partija PVV ima najveći broj mesta u parlamentu nakon prošlogodišnjih izbora, objavio je na društvenim mrežama da njegova partija „ispunjava obećanja.“ Wilders se već više od decenije zalaže za zatvaranje holandskih granica.
Faber, koja u vladi predstavlja Wildersovu partiju, nije precizirala kako će se sprovoditi granične kontrole. Ovaj potez dolazi bez dodatnih sredstava za nacionalne policijske snage koje će sprovoditi kontrole na granici. Šestomesečna ograničenja moraju se sprovesti „u okviru postojećih kapaciteta,“ navodi se u saopštenju.
Holandija ima stotine kopnenih graničnih prelaza s Nemačkom i Belgijom. Trenutno policija vrši povremene provere. Faber navodi da se granične kontrole moraju sprovoditi uz što manje ometanja saobraćaja.
Nemačka je prošlog meseca započela slične provere na granici s Francuskom, Holandijom, Belgijom, Luksemburgom i Danskom nakon nekoliko visokoprofilnih napada ekstremista.
Nemačka i Holandija su obe deo Šengen zone, zone slobodnog kretanja koja uključuje većinu država članica EU, kao i Island, Lihtenštajn, Norvešku i Švajcarsku.
Prema pravilima EU, državama članicama je dozvoljeno da privremeno ponovo uvedu kontrole na tzv. unutrašnjim granicama Unije u slučaju ozbiljne pretnje, kao što je pretnja unutrašnjoj bezbednosti. Međutim, takođe se navodi da bi granične kontrole trebalo primeniti kao krajnju meru u izuzetnim situacijama i da moraju biti vremenski ograničene.