Istraživači sa Univerziteta u Tel Avivu stvorili su možda najosjetljiviji uređaj za identifikaciju mirisa na svetu spajanjem vrhunske elektronike i veštačke inteligencije s “tehnologijom” starom stotinama miliona godina: antenom skakavaca.
Istraživači su povezali senzor sa elektronskim sistemom da identifikuju mirise sa nivoom osetljivosti koji je 10.000 puta viši od onog kod postojećih elektronskih uređaja.
Na nekim aerodromima koriste se “smrdljivi roboti” za otkrivanje krijumčarene robe kao što je marihuana. No, čak i napredniji aerodromi koriste pse jer, kako ističu prof. Josi Jovel, dr. Ben Maoz i tim, tehnologije koje je napravio čovek još uvek ne mogu konkurisati milionima godina evolucije. Još uvek ne mogu, ali sada su naučnici sa Univerziteta u Tel Avivu unaprijedili koncept koristeći napredni njuh skakavca.
U svom budućem radu, izraelski naučnici planiraju da robotu obezbede mogućnost navigacije.
„Senzor šalje električne signale kao odgovor na prisustvo obližnjeg mirisa, koji robot može da otkrije i protumači. Istraživači veruju da bi u svetlu uspeha njihovog istraživanja ova tehnologija takođe mogla da se koristi u budućnosti za identifikaciju eksploziva, lekova, bolesti i još mnogo toga“, navodi se u saopštenju univerziteta za štampu.
Dr Ben Maoz sa Fakulteta inženjerstva Fleischman i prof. Amir Aiali sa Škole za zoologiju i Sagol škole neuronauka, koji je vodio studiju, objasnili su da je percepcija mirisa jedna od oblasti u kojima tehnologije zaostaju.
„Primer ovoga može se naći na aerodromu gde prolazimo kroz magnetometar koji košta milione dolara i može da otkrije da li nosimo metalne uređaje. Ali kada žele da provere da li putnik švercuje drogu, dovode psa da ga nanjuši“, rekli su i dodali da komarac može da otkrije „0,01 odsto razlike u nivou ugljen-dioksida u vazduhu“.
Istraživači su takođe primetili da neke životinje mogu da otkriju bolesti, dok druge čak osećaju zemljotrese. U svom budućem radu, izraelski naučnici planiraju da robotu obezbede mogućnost navigacije, što bi mu omogućilo da lokalizuje izvor mirisa i njegov identitet.
“Priroda je puno naprednija od nas, pa bismo je trebali iskoristiti. Princip koji smo pokazali može se koristiti i primijeniti na druga čula, kao što su vid i dodir. Na primjer, neke životinje imaju nevjerovatne sposobnosti otkrivanja eksploziva ili droga; stvaranje robota s biološkim nosom moglo bi nam pomoći u očuvanju ljudskog života i identifikovanju kriminalaca na način koji danas nije moguć. Neke životinje znaju otkriti bolesti, samo nebo je granica”, zaključuje profesor Maoz.