Japanska svemirska agencija JAXA spremna je da započne ambicioznu misiju koja ima za cilj testiranje tehnologija sposobnih da promene kurs malih i brzih asteroida, čime bi se sprečili potencijalni sudari sa Zemljom. JAXA je odlučila da svoju svemirsku letelicu Hayabusa-2, lansiranu u decembru 2014. godine, upotrebi za presretanje dva udaljena asteroida, s namerom da prikupi dragocene podatke o mehanizmima potrebnim za promenu putanje ovih nebeskih tela.
Primarna misija i novi ciljevi
Letelica Hayabusa-2 je prvobitno imala zadatak da presretne asteroid 162173 Ryugu. Nakon uspešnog dolaska do mete u junu 2018. godine, letelica je provela 18 meseci u detaljnom istraživanju asteroida. Tokom tog perioda, prikupila je uzorke krhotina nastalih ispaljivanjem projektila prema površini asteroida, koji su potom vraćeni na Zemlju u decembru 2020. godine. Naučnici još uvek analiziraju ove uzorke u potrazi za tragovima o poreklu svemira.

Nakon završetka primarne misije, JAXA-ini inženjeri su u decembru 2020. godine saopštili da je preostalo dovoljno goriva za produženje misije letelice. Nova misija uključuje prelet asteroida 2002 CC21 u julu 2026. godine, a zatim susret sa malim asteroidom 1998 KY26, koji se brzo okreće, planiran za 2031. godinu.
Tehnologija i metode
Iako JAXA nije specifično navela da će letelica Hayabusa-2 pokušati da promeni kurs ovih asteroida, postoji mogućnost da će se to dogoditi s obzirom na kraj operativnog životnog veka letelice. Asteroid 1998 KY26 je gotovo sferičan objekat prečnika 30 metara i poznat je po svojoj brzini rotacije, koja traje samo 10 minuta. Ova brza rotacija stvara jedinstveno fizičko okruženje na površini asteroida, gde centrifugalna sila premašuje gravitaciju asteroida. JAXA planira da letelica postavi marker na asteroid, što će pomoći u boljem razumevanju ovih nebeskih tela.
Značaj i izazovi
Agencija naglašava značaj razumevanja malih i brzih asteroida s obzirom na njihov potencijal da se sudare sa Zemljom svakih 100 do 1.000 godina i da uzrokuju značajnu štetu. Opservacije sa tla pokazale su se nedovoljnim u pružanju potrebnih informacija, tako da su detaljna ispitivanja, kao što su ona planirana za 1998 KY26 i 2002 CC21, ključna za unapređenje planetarnih odbrambenih tehnologija.
Lance Gatling, analitičar i osnivač kompanije Gatling Associates iz Tokija, govorio je o postojećem planu i fokusu na prikupljanje tehničkih podataka i sticanje operativnog iskustva u izazovnim uslovima na ekstremnim udaljenostima. Naglasio je nameru prilaska malom i brzo rotirajućem asteroidu te je priznao da postoje poteškoće u promatranju takvih nebeskih tela.
Iako JAXA nije javno objavila nameru o pokušaju promene orbite asteroida, Gatling smatra da bi se mogla očekivati iznenađenja, posebno kako se misija približava 2031. godini. On je kazao da postoji mogućnost da se svemirska letelica približi asteroidu koristeći svoj jonski motor, pod uslovom da postoji dovoljno goriva, kako bi potencijalno promenila njegovu orbitu.

Gatling je naglasio značaj podataka koje prikuplja JAXA, ističući njihovu potencijalnu relevantnost za aspiracije Japana u rudarenju asteroida. Priznao je da su pred agencijom ogromni izazovi zbog veličine asteroida i njegove brzine, ali je dodao da bi svako novo saznanje bilo neprocenjivo.
Uporedne misije i globalna saradnja
Podsećamo da američka svemirska agencija NASA ulaže značajna sredstva u odbranu planete te je obavila misiju Double Asteroid Redirection Test (DART) u septembru, koja je demonstrirala potencijal za promenu orbite asteroida.
JAXA-ina nadolazeća misija dat će vredan doprinos u eksperimentisanju sličnim metodama, uključujući kinetički udar i čak detoniranje nuklearnih uređaja na asteroidima. Ovakvi napori su ključni za unapređenje globalnih kapaciteta za odbranu Zemlje od potencijalno katastrofalnih sudara sa nebeskim telima.