Razmišljate da postanete švajcarski državljanin? Evo koliko dobar treba da bude vaš nemački, italijanski, francuski (ili retoromanski) da biste dobili taj čuveni crveni pasoš.
Poznavanje nacionalnog jezika je osnovni uslov za uspešnu integraciju u radni i društveni život. Za svakoga ko želi da dobije švajcarsko državljanstvo putem naturalizacije, moraćete da pokažete znanje jednog od švajcarskih nacionalnih jezika.
Švajcarska ima četiri zvanična nacionalna jezika: nemački, francuski, italijanski i retoromanski. Na sreću, potrebno je da znate samo jedan od ovih jezika. Engleski, iako se široko govori u Švajcarskoj, nije zvanični jezik Švajcarske i poznavanje engleskog vam neće dati švajcarsko državljanstvo.
Kandidati moraju pokazati sposobnost pisanja na nivou A2 (osnovno) i B1 (srednje) govorne veštine. Ovo je nivo utvrđen u Zajedničkom evropskom referentnom okviru za jezike. Ovo se mora uraditi preko akreditovanog centra za testiranje. Proces akreditacije se vodi na kantonalnom nivou.
Zašto Švajcarska želi znanje jezika?
Većina zemalja nameće neki oblik jezičkog testa za sticanje državljanstva. Švajcarska, kao višejezična zemlja, relativno je jedinstvena po tome što ovo znanje možete pokazati govoreći različitim jezicima.
Iako je to svakako moguće postići govoreći samo engleski u nekim delovima Švajcarske, govoreći lokalni jezik je način da pokažete da ste integrisani u društvo.
Švajcarska vlada se na to direktno pominje, rekavši da cilj nije samo da se osigura da tačno razumete jezik, već da možete da komunicirate sa onima oko sebe kao deo svakodnevnog života.
„Sposobnost komunikacije bila je ključni element u formulisanju jezičkih zahteva navedenih u pravilniku. Štaviše, status boravka ne bi trebalo da zavisi od sposobnosti osobe da tačno govori – ovo podrazumeva određeni nivo obrazovanja – već da komunicira u svakodnevnim situacijama, na primer sa kolegama na poslu ili sa nastavnicima nečije dece”.
Ovde pogledajte listu priznatih jezičkih sertifikata.
[…] Švajcarsko državljanstvo- koliko dobro treba da znate jezik? […]