Prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja prestaju kada prestanu uslovi za ostvarivanje tih prava, saopštio je Fond PIO.
„Pravo na penziju prestaje u slučaju smrti korisnika. Za mesec u kome je korisnik umro, isplaćuje se penzija članovima porodice za ceo mesec. Pravo na porodičnu penziju prestaje udovici mlađoj od 50 godina koja se ponovo uda, osim ako je nesposobna za rad. Pravo na porodičnu penziju za udovca prestaje ako je mlađi od 60 godina. Pravo na porodičnu penziju prestaje i detetu na redovnom školovanju (srednja škola) završetkom školovanja, kao i studentu koji napuni 26 godina“, navodi se u saopštenju.
Prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja prestaju kada se naknadno utvrdi da uslovi nisu bili ispunjeni.
„Postupak za prestanak prava pokreće se po službenoj dužnosti, bez obzira na vreme proteklo od donošenja rešenja. Prava prestaju od dana donošenja rešenja o prestanku prava. Ako korisnik kome je pravo prestalo ponovo podnese zahtev za penziju, pravo se priznaje prema uslovima važećim na dan prvog priznavanja i pripada od dana podnošenja zahteva“, navodi se u saopštenju.
Korisnik penzije može podneti zahtev za određivanje novog iznosa penzije na osnovu novih činjenica saznatih nakon rešenja o priznavanju prava.
„Novi iznos penzije pripada korisniku od dana podnošenja zahteva i ne može biti niži od dostignutog iznosa penzije za mesec u kojem je zahtev podnet. U 2021. godini pravo je prestalo za 18.212 korisnika, u 2022. za 15.112 korisnika, a u 2023. godini za 13.353 korisnika“, navodi se u saopštenju.
Na smanjenje broja prestanaka prava od 2021. do 2023. godine uticalo je ukidanje obustavljanja isplata penzija korisnicima sa prebivalištem u Srbiji zbog nedostavljanja potvrde o životu, koja se sada vrši elektronskom razmenom podataka. Tokom 2021. i delom 2022. godine smrtnost je bila veća zbog korona virusa.