Severna Makedonija se istakla kao lider u regionu kada je u pitanju brzina interneta, prema najnovijem istraživanju Cable.co.uk, čije rezultate je objavio statistički portal Landgeist.com. Ovaj podatak ne samo da stavlja Severnu Makedoniju na prvo mesto među balkanskim zemljama, već je svrstava i među bolje rangirane evropske države po brzini internet veze.
Sa impresivnih 97,9 megabita u sekundi (Mbps), Severna Makedonija nadmašuje čak i neke od svojih suseda. Slovenija, koja prati u stopu sa brzinom od 97,0 Mbps, zauzima drugo mesto, dok Srbija, sa 60,5 Mbps, zauzima treće mesto u regionu. Ostale zemlje Balkana poput Kosova (57,3 Mbps), Grčke (53,9 Mbps), Crne Gore (49,5 Mbps), Bosne i Hercegovine (44,0 Mbps) i Bugarske (40 Mbps) značajno zaostaju za vodećim zemljama.
Ovi rezultati pokazuju da je Severna Makedonija uložila ozbiljne napore u unapređenje svoje internet infrastrukture, što je rezultiralo značajnim povećanjem brzine i kvaliteta širokopojasnog pristupa. S obzirom na to da je brzina interneta postala ključni faktor za privredni i tehnološki razvoj, ovo je veliki korak napred za Severnu Makedoniju.
U evropskom kontekstu, najbrži internet se nalazi na ostrvu Džersi, između obala Velike Britanije i Francuske, sa neverovatnih 264 Mbps. Lihtenštajn (246,8 Mbps) i Island (229,4 Mbps) prate na listi, dok se Francuska (152,5 Mbps), Holandija (142,5 Mbps) i Španija (133,3 Mbps) takođe ističu sa visokim brzinama interneta. Nemačka, sa brzinom od 81,7 Mbps, zaostaje za ovim zemljama, ali i dalje ima solidnu internet infrastrukturu.
Na drugoj strani spektra, Hrvatska, sa brzinom od 25,7 Mbps, ima najsporiji internet u Evropi, zajedno sa Albanijom (25,4 Mbps) i Turskom (24,8 Mbps). Ovi podaci ukazuju na to da postoje značajne razlike u kvalitetu internet veze unutar Evrope, što može uticati na mnoge aspekte života i poslovanja.
Podaci koji su predstavljeni u ovom istraživanju zasnovani su na analizi preko 1,5 milijardi testova brzine širokopojasnog pristupa u 229 zemalja, tokom 12 meseci, zaključno sa 30. junom 2024. godine. Ovakvi podaci pružaju uvid u stanje internet infrastrukture širom sveta i ukazuju na zemlje koje prednjače, kao i na one koje bi trebalo da unaprede svoje tehnologije.
Ovo istraživanje je pokazatelj da, iako se često smatraju malim zemljama, države poput Sjeverne Makedonije mogu da postignu značajne uspehe na polju tehnologije i infrastrukture, što ih stavlja na mapu kao ozbiljne igrače u digitalnom dobu.