Bolest bubrega često ostaje neotkrivena sve dok nije veoma uznapredovala. Nažalost, tada je već potrebna dijaliza ili transplantacija.
Ključno je otkriti bolest bubrega pre nego što počnu problemi. Redovne posete lekaru su važne za sve, ali je posebno važno za osobe koje su u riziku od bolesti bubrega.
6 stvari koje rade zdravi bubrezi:
- Regulišu nivo tečnosti u telu
- Filtriraju otpad i toksine iz krvi
- Otpustaju hormon koji reguliše krvni pritisak
- Aktiviraju vitamin D za održavanje zdravih kostiju
- Oslobađaju hormon koji usmerava proizvodnju crvenih krvnih zrnaca
- Održavaju ravnotežu minerala u krvi (natrijum, fosfor, kalijum)
7 mogućih znakova problema:
Većina ljudi sa ranom bubrežnom bolešću nema simptome, zbog čega je rano otkrivanje kritično. Dok se simptomi pojave, bolest bubrega može napredovati, a simptomi mogu biti pogrešni. Obratite pažnju na ove:
- Umor, slabost
- Teško, bolno mokrenje
- Penasti urin
- Roze, tamni urin (krv u urinu)
- Povećana žeđ
- Povećana potreba za mokrenjem (naročito noću)
- Otečeno lice, ruke, stomak, gležnjevi, stopala
Ne treba preterivati sa određenim lekovima
Određeni lekovi mogu oštetiti bubrege ako odjednom uzmemo previše lekova ili ih koristimo previše često.
Vodite računa o korišćenju antibiotika
Ovi dragoceni lekovi za borbu protiv bakterija mogu oštetiti bubrege ako ih koristimo prečesto i bez preporuke lekara. To se može desiti čak i ako smo savršeno zdravi, mada je ozbiljnije ako nam bubrezi ne rade onako kako bi trebalo.
Zdravo se hranite i zaštitite zdravlje bubrega
Naši bubrezi prerađuju sve što jedemo ili pijemo, uključujući sve što je loše za nas, kao što je mnogo masti, soli i šećera. Vremenom, loša ishrana može da dovede do visokog krvnog pritiska, gojaznosti, dijabetesa i drugih stanja koja su „teška“ za bubrege. Zdrava ishrana bi trabala da sadrži dosta povrća, voća i celih žitarica, i malo prerađene hrane.
Pazite na unos soli
Ovaj mineral na ljude utiče na različite načine. Kod nekih povećava količinu proteina u urinu. To može da nanese štetu bubrezima ili pogorša bolest bubrega ako je već imamo. Mnogo soli takođe povećava šanse za visok krvni pritisak, tipičan uzrok za razvoj bolesti bubrega i kamena u bubregu, koji mogu biti veoma bolni i bez lečenja mogu da izazovu oštećenja.
Pijte dovoljno vode da biste imali zdrave bubrege
Voda pomaže da do bubrega stignu važne hranljive materije i da otpadne materije odu u bešiku u obliku urina. Ako ne pijemo dovoljno vode, sitni filteri u našim bubrezima mogu da se zapuše i dovedu do stvaranja kamena u bubrezima i pojave infekcija. Čak i blaga dehidracija, ako se dešava dovoljno često, može da ošteti bubrege. Četiri do šest šolja vode dnevno obično je onoliko koliko nam treba, ali može da nam treba više kada smo bolesni ili vladaju velike vrućine.