U oktobru 2022. godine, Logan La Farnije iz Miltona, Ontarija, probudio se i otkrio da je njegov novi kamion Ram Rebel, kupljen pre samo godinu dana, nestao sa parkinga ispred njegove kuće. Sigurnosne kamere snimile su dvojicu muškaraca sa kapuljačama kako provaljuju u kamion i odvoze ga u gluvo doba noći. Nekoliko meseci kasnije, isti kamion pojavio se na internet stranici za prodaju vozila u Gani, udaljenoj preko 8.500 kilometara.
„Još veće iznenađenje je bilo što je držač za laptop mog sina, koji smo ostavili na vozačevom sedištu, bio tamo, zajedno sa smećem koje smo ostavili“, rekao je La Farnije za BBC. Nered u vozilu na fotografijama nije ostavljao sumnju da je to bio njegov kamion.
La Farnijeva priča nije izolovan slučaj. Tokom 2022. godine, u Kanadi je ukradeno više od 105.000 automobila, što znači da jedan automobil nestane na svakih pet minuta. Među žrtvama krađa bio je i kanadski ministar pravde, kome su lopovi dva puta ukrali službeni automobil.
Kanada je uvrštena među deset najgorih zemalja za krađu automobila prema Interpolu, iako je tek u februaru počela da integriše podatke sa međunarodnom policijskom organizacijom. Ukradeni se automobili koriste za druga krivična dela, preprodaju se unutar zemlje ili izvoze u inostranstvo. Interpol je otkrio više od 1.500 automobila širom sveta ukradenih iz Kanade, a još oko 200 se pronađe svake nedelje u lukama drugih zemalja.
Kanadski biro za osiguranje proglasio je krađu automobila „državnom krizom“, ističući da su morali da isplate 1,5 milijardi kanadskih dolara za slučajeve krađe prošle godine. Kao odgovor, policija širom sveta izdala je javna uputstva o tome kako najbolje zaštititi vozila od krađe.
Neki Kanađani su preuzeli stvari u svoje ruke, postavljajući električne tragače na automobile ili angažujući obezbeđenje u komšiluku. Oni koji to mogu da priušte, ugrađuju stubove koji se mogu uvlačiti na parking mestima kako bi odvratili lopove. Nauman Kan iz Misisagija, grada u blizini Toronta, započeo je posao postavljanja stubova nakon što su njemu i njegovom bratu ukrali automobile. Lopovi su jednom prilikom provalili u njegovu kuću dok su žena i deca spavali, ali su pobegli kada su ga videli.
Rasprostranjenost krađe automobila u Kanadi je iznenađujuće visoka, s obzirom na broj stanovnika u poređenju sa SAD i Velikom Britanijom. Kanada nema toliko lučkih gradova kao SAD, što dodatno otežava borbu protiv krađe vozila. Porast krađa poslednjih godina pripisuje se svetskoj nestašici automobila izazvanoj pandemijom, koja je povećala potražnju za novim i korišćenim vozilima.
Eliot Silverstin, direktor za odnose sa vladom u Kanadskom automobilskom savezu, ističe da krađa vozila postaje glavni izvor prihoda za organizovane kriminalne grupe zbog povećane potražnje za određenim modelima automobila na međunarodnom nivou. „Veći je fokus na ono što dolazi u zemlju nego na ono što iz nje odlazi“, rekao je Silverstin, dodajući da kada se vozila spakuju u brodske kontejnere, postaje teže doći do njih.
Policija je uspela da pronađe nekoliko ukradenih automobila tokom jedanaestomesečne istrage u oktobru, kada je otkriveno preko hiljadu vozila vrednih oko 60 miliona kanadskih dolara. Podignuto je više od 550 optužbi. Granični i policijski službenici pronašli su skoro 600 ukradenih vozila u luci Montreal pregledom 400 brodskih kontejnera između decembra i marta.
Kanadska vlada planira da uloži milione dolara kako bi ojačala sposobnost granične službe da pretražuje brodske kontejnere i obezbedi dodatna sredstva za policiju u borbi protiv krađe automobila.
Međutim, vlasnici poput La Farnijea i dalje se bore sa pitanjem kako zaštititi svoja vozila. Nakon što mu je ukraden Ram Rebel, La Farnije je kupio Toyota Tundra, „kamion iz snova“, i ugradio dodatne sigurnosne uređaje. I pored toga, lopovi su ponovo pokušali da ukradu njegov automobil, ali su odustali nakon što su razbili staklo i probudili La Farnijea.
„Čitava situacija je obeshrabrujuća“, rekao je La Farnije, dodajući da je prodao kamion nakon incidenta.