Oluja Boris je izazvala ekstremne količine kiše širom centralne i istočne Evrope, a sličan scenario se očekuje do kraja današnjeg dana. Ova oluja je izuzetno razorna iz dva glavna razloga. Prvo, došlo je do mešanja hladnog vazduha sa severa sa vlagom iz neobično toplih voda Sredozemnog i Crnog mora. Drugi razlog je što je područje niskog pritiska zaglavljeno u blokiranom vremenskom obrascu, između visokog pritiska sa zapada i istoka, što je doprinelo njegovoj intenzivnoj razornosti.
Nakon ekstremnih poplava 2021. godine, Svetska mreža atribucije za vremensku prognozu zaključila je da se verovatnoća i intenzitet takvih vremenskih događaja u Evropi povećavaju zbog globalnog zagrevanja, navodi CNN.
Tragične posledice oluje
Oluja Boris je dovela do velikih ljudskih gubitaka. U Austriji je poginuo vatrogasac tokom spasavanja od poplava, dok je jedna osoba izgubljena u Poljskoj. U Rumuniji je poginulo pet osoba, dok se u Češkoj nekoliko ljudi vodi kao nestalo.
Austrijska pokrajina oko Beča proglašena je područjem katastrofe, dok su čelnici opisali situaciju kao „ekstremnu situaciju bez presedana“. Poljski premijer Donald Tusk proglasio je stanje prirodne katastrofe.
Evakuacija je u toku, a četiri osobe se vode kao nestale – tri iz automobila koji je nestao u reci u Severnoj Moravskoj i jedan muškarac koji je odnesen u poplavljeni potok u Južnoj Moravskoj.
Marek Joh iz Lipova na jugoistoku Češke izjavio je da je grad „zatvoren sa svih strana“ i da „sledeći talas“ poplava tek dolazi. Gradonačelnik Slobozije Konači iz Rumunije rekao je da je poplavljeno 700 kuća, nazivajući događaj „katastrofom epskih razmera“.
Austrijski kancelar Karl Nehamer je u izjavi na Mreži Ks naveo da se situacija sa olujom pogoršala i da je veoma ozbiljna.