Kina se sprema za tehnološku nezavisnost i digitalnu suverenost, s postepenim uklanjanjem čipova američkih giganta AMD i Intel iz sistema državne administracije, kao i zamenom operativnog sistema Windows kompanije Microsoft domaćim softverskim rešenjima. Ovaj potez nije samo korak ka tehnološkoj samoodrživosti, već i odgovor na rastuće geopolitičke napetosti između Kine i Sjedinjenih Američkih Država.
Kinesko Ministarstvo industrije i informacionih tehnologija podiglo je lestvicu sigurnosti, izdavši tri spiska koji definišu „sigurne i pouzdane“ procesore, operativne sisteme, i baze podataka – i svi predloženi proizvodi dolaze iz kineskih kompanija. Ovaj potez nije samo znak rastućeg tehnološkog nacionalizma, već i svedočanstvo Kine da jača svoje kapacitete u ključnim tehnološkim sektorima u svetlu sve intenzivnijih međunarodnih odnosa i trgovinskih restrikcija nametnutih od strane Sjedinjenih Država.
Povlačenje procesora AMD i Intel, kao i Windows operativnog sistema, sa kineskog tržišta vlada označava kraj jedne ere i početak nove, u kojoj Kina želi osigurati da njena digitalna infrastruktura i tehnološki ekosistem budu potpuno nezavisni i samodostatni. Ovaj strateški potez takođe odražava težnju Kine da smanji potencijalne sigurnosne rizike i osigura digitalnu sigurnost svojih državnih informacionih sistema.
Ovo nije samo tehnološka tranzicija; to je geopolitička izjava koja signalizira Kini i svetu da je kineska vlada spremna da investira u razvoj vlastitih tehnoloških kapaciteta i zaštiti svoju digitalnu suverenost. S promenama na horizontu, kineski „Veliki digitalni zid“ postaje sve čvršći, a svet tehnologije sve polarizovaniji.