Japanska autorka Rie Kudan, dobitnica prestižne književne nagrade Akutagava, priznala je da je u pisanju svog dela „The Tokyo Tower of Sympathy“ koristila pomoć veštačke inteligencije ChatGPT. Oko pet odsto knjige, koju su članovi odbora ocenili kao „praktično besprekornu“, napisala je veštačka inteligencija.
Kudanova je izjavila da planira da nastavi koristiti AI u pisanju, ističući da joj to omogućava da se njena kreativnost u potpunosti iskaže. Roman priča o arhitekti koji dobija zadatak da izgradi zatvor za teške kriminalce koristeći veštačku inteligenciju. Kudanova je koristila ChatGPT i za lične savete i izražavanje sopstvenih osećanja kroz glavnog lika romana.
Upotreba veštačke inteligencije u književnosti izaziva kontroverze, a mnogi kreativci smatraju da ova tehnologija ugrožava njihov rad. Prošle godine, brojni autori su se pridružili grupnoj tužbi protiv OpenAI-a, tvorca ChatGPT-a, tvrdeći da je koristio njihova dela za obuku svog jezičkog sistema bez dozvole.
Više od 10.000 autora, među kojima su Džejms Paterson, Roksan Gej i Margaret Atvud, potpisalo je otvoreno pismo pozivajući lidere industrije AI da traže saglasnost autora za korišćenje njihovih dela u obuci jezičkih modela i da im pravično nadoknade.
Iako je član žirija Keiširo Hirano na društvenim mrežama naveo da žiri ne vidi problem u Kudanovoj upotrebi AI, neki smatraju da je to „nepoštovanje“ prema autorima koji pišu bez tehnološke pomoći.
[…] od nedelju dana nakon što je GPT Store objavljen, ova prodavnica je i dalje preplavljena različitim vrstama veštačkih devojaka, […]