Koliko visoka mora biti vaša plata zavisi od mnogo faktora.
Da, Švajcarska je među najskupljim zemljama na svetu (i u Evropi), ali u isto vreme ovde su plate takođe veće nego u drugim zemljama.
Zatim, postoji dugotrajno, ali nikad potpuno rešeno pitanje o tome da li švajcarske plate kompenzuju visoke troškove života, pri čemu neki kažu da ne, dok drugi tvrde da jesu.
Mesečna plata u Švajcarskoj je oko 6.555 franaka, što znači da 50 odsto radno aktivnog stanovništva zarađuje manje, a 50 odsto više.
Takođe, mnogo toga zavisi, logično, od toga koliko su vaše plate u odnosu na vaše fiksne troškove (kirija/hipoteka, premije zdravstvenog osiguranja, hrana, prevoz, odeća, porezi, itd.), kao i vaše ukupne navike potrošnje na „nebitne ” kao što su zabava, restorani, putovanja i aktivnosti u slobodno vreme uopšte.
Na primer, ako ste sami, ili par bez dece, od kojih svaki zarađuje srednji prihod, onda bi ovo trebalo da bude dovoljno novca da imate savršeno dobar način života.
Dobićete još više od tog novca ako živite izvan skupih urbanih centara kao što su Cirih, Ženeva, Bazel, Cug i Lozana. Ali, možda paradoksalno, morate raditi u tim regionima da biste zaradili srednju ili iznad medijane plate.
Ako živite i radite u malim gradovima ili ruralnim područjima koja nisu u neposrednoj blizini velikih gradova, onda niža plata i dalje može da vam omogući pristojan život na ovim jeftinijim lokacijama.
Idealno je, naravno, raditi u gradovima gde su plate visoke, ali živeti van onih urbanih sredina, gde su troškovi života niži. Ali to, naravno, nije uvek moguće.
Ne postoje naučni ili zvanični podaci koji bi dali tačan jedan odgovor na ovo pitanje, s obzirom na sve gore pomenute varijable.
Najbolji odgovor je ili da vidite šta drugi međunarodni stanovnici kažu o ovom pitanju, ili da izračunate troškove života za veće švajcarske gradove u odnosu na vašu platu.
Da biste dobili bolju predstavu o tome šta vam je potrebno da zaradite za udoban životni stil, zbrojite sve svoje fiksne troškove, kao što su iznajmljivanje/hipoteka, zdravstveno osiguranje i osiguranje automobila, porezi, komunalije, telekomunikacije, javni prevoz, briga o deci i bilo koji drugi fiksni troškovi Imaš.
Zatim dodajte svoje prosečne mesečne troškove za hranu, odeću, zabavu, putovanja i druge dodatne troškove.
To će vam dati sliku koliko bi trebalo da zarađujete da pokrijete sve ove troškove, plus šta god drugo želite da potrošite svoj novac.