Komunikacija u snovima, koja donedavno delovala kao nešto iz domena naučne fantastike, sada postaje realnost. Kalifornijska kompanija „REMspejs“ postigla je neverovatno dostignuće uspostavljanjem prve dvosmerne komunikacije između ljudi koji su lucidno sanjali. Ovaj poduhvat, koji podseća na radnju filma „Početak“, uspeo je da dvoje učesnika razmene poruku dok su spavali.
Eksperiment „REMspejsa“ uključivao je posebnu opremu koja je pratila moždane talase i biološke podatke, dok je server detektovao kada je jedan od učesnika ušao u lucidni san. Komunikacija u snovima realizovana je tako što su kroz slušalice poslali nasumično generisanu reč jednom od učesnika, koji ju je zatim ponovio u snu. Ova reč je kasnije poslata drugom učesniku, koji je takođe u lucidnom snu izgovorio poruku po buđenju.
Ovo dostignuće je još uvek pod istragom drugih naučnika, ali ako bude potvrđeno, komunikacija u snovima može da postane revolucionarna tehnologija sa širokom primenom. Osnivač kompanije, Majkl Raduga, veruje da bi ova inovacija mogla da promeni način na koji razmišljamo o interakcijama u svetu snova. Pored toga, otvara vrata mogućnostima u oblastima mentalnog zdravlja, obuke veština i mnogim drugim sferama.
Raduga je ranije privukao pažnju svojim eksperimentima, uključujući pokušaj da ugradi mikročip u svoj mozak kako bi kontrolisao lucidne snove. Iako je ovaj pokušaj bio opasan i bez naučne podrške, pokazuje njegovu posvećenost ka istraživanju granica komunikacije u snovima i ljudskog potencijala..