Irski regulator je kaznio kompaniju Meta sa 1,2 milijarde evra zbog kršenja evropskih pravila o zaštiti podataka na društvenoj mreži Fejsbuk.
Ovo je najveća kazna koja je ikada izrečena pod Opštom regulativom o zaštiti podataka (GDPR), i epilog je istrage koja traje već skoro tri godine, od avgusta 2020. godine.
Meta, koja namerava da uloži žalbu, osuđena je zato što je „prenosila lične podatke“ korisnika iz Evropskog ekonomskog prostora u SAD, kršeći evropska pravila u tom pitanju, navela je u svojoj odluci Irska komisija za zaštitu podataka, a koja deluje u ime EU.
Kompanija Meta dobila je rok od šest meseci, koji započinje u trenutku dobijanja odluke, da obustavi prebacivanje i procesuiranje podataka državljana EU koji žive u Americi. To znači da podaci moraju ili da se obrišu, ili da se prebace na skladištenje u Evropi.
Meta mora da „obustavi svaki prenos ličnih podataka u SAD u roku od pet meseci“ od obaveštenja o ovoj odluci. Ova sankcija, najviša koju je izrekao regulator za zaštitu podataka u Evropi, rezultat je istrage pokrenute 2020. godine.
Meta je kaznu nazvala „neopravdanom i nepotrebnom“ i pokrenuće postupak za suspenziju ove odluke.
„Fundamentalni konflikt zakona između američke vlade i njenih pravila o pristupu podacima, kao i prava na privatnost podataka Evropljana, u korenu su ovog pitanja. To je konflikt koji ni Meta, ni bilo koja druga kompanija, ne mogu da reše samostalno“, saopštila je kompanija Meta.
Prethodnu rekordnu kaznu dobio je Amazon, i iznosila je 746 miliona evra.