Automobilska industrija nastavlja sa ulaganjima u Nemačku, ali to ne znači nužno i više radnih mesta. Naprotiv, mnoge kompanije planiraju smanjenje broja zaposlenih.
Prema anketi, brojna radna mesta u nemačkoj automobilskoj industriji su ugrožena. Više od polovine anketiranih kompanija planira ukidanje radnih mesta u Nemačkoj, pokazalo je istraživanje koje je sprovelo savetodavno telo za menadžment, Horváth.
Glavni razlozi za ovo su visoki troškovi i rast konkurencije, naročito iz Kine.
Kako prenose nemački mediji, 59 posto ispitanih kompanija očekuje smanjenje broja zaposlenih u Nemačkoj u narednih pet godina, dok 14 posto očekuje značajno smanjenje. Samo 15 posto kompanija predviđa povećanje broja zaposlenih.
Situacija nije ništa bolja ni u ostatku zapadne Evrope, gde 53 posto ispitanih planira ukidanje radnih mesta. Iako kompanije nastavljaju sa velikim ulaganjima u Nemačku i zapadnu Evropu, nova radna mesta se otvaraju na drugim lokacijama.

Posao se seli u inostranstvo
„Proizvodnja se sve više odvija u regionima gde se automobili na kraju prodaju,“ kaže Frank Göller, partner i stručnjak za automobilsku industriju u Horváthu.
„Ovo nije ništa novo, ali postalo je izraženije.“ Problemi sa isporukama poslednjih godina, posebno sa poluprovodnicima, nisu promenili ovaj trend. „Ovaj proces se dodatno ubrzava, što rezultira premeštanjem radnih mesta.“
Kao rezultat toga, pogoni se grade širom sveta – osim u Nemačkoj i zapadnoj Evropi. 75 posto ispitanih kompanija planira izgradnju kapaciteta u Indiji, 60 posto u Kini i isto toliko u istočnoj Evropi.
Takođe, postoje naznake rasta u ostatku Azije, kao i u Severnoj i Južnoj Americi.
„U Nemačkoj se retko otvaraju nove fabrike,“ kaže Göller. „Kada se otvaraju, one su uglavnom izvan Nemačke, gde se stvaraju nova radna mesta.“

Prekomerni kapacitet povećava pritisak na troškove
Ipak, veliki deo investicija i dalje teče u Nemačku. „Ako pogledate kompanije sa sedištem u Nemačkoj, možete videti da barem četvrtina ukupnih ulaganja još uvek ide bez problema,“ kaže Göller. Ovo je znatno više nego u bilo kojoj drugoj regiji sveta.
Međutim, novac ide u nove proizvode i tehnologije, kao i u pretvaranje postojećih lokacija u električne pogone. „U proizvodnji je visok nivo ulaganja u automatizaciju i digitalizaciju proizvodnih sistema. Zbog toga je bilans zaposlenosti loš.“
„Ne vidimo da je Nemačka svedena na puko razvojno mesto,“ naglašava Göller. „Mnoge kompanije, posebno velike korporacije, i dalje su posvećene Nemačkoj kao proizvodnoj lokaciji.“
Ipak, mnoge fabrike u Nemačkoj i Evropi već rade daleko ispod punog kapaciteta, što stvara veliki pritisak na troškove. Mnogi proizvođači odgovaraju na ovo štedljivim programima i otpuštanjem radnika.
Za potrebe studije, savetodavna kompanija Horváth intervjuisala je 91 rukovodioca iz industrije u poslednjem kvartalu, od kojih je 55 bilo iz Nemačke. Više od polovine ispitanih su proizvođači automobila, dok su ostali dobavljači, veletrgovci i pružaoci usluga mobilnosti.