Iako je Međunarodni krivični sud izdao nalog za hapšenje ruskog predsednika Vladimira Putina, njegov dolazak u Mongoliju prošao je bez incidenata. Portparol Kremlja izrazio je uverenje da ne postoji opasnost od hapšenja Putina tokom posete.
Trg Džingis Kana u glavnom gradu Mongolije bio je mesto dočeka za Putina, uz vojničke postrove i izvođenje borbenih himni od strane muzičkog ansambla. Tokom posete, Putin je imao sastanak sa mongolskim predsednikom Ukhnagiinom Hurelsuhom.
Na trgu se u ponedeljak popodne okupila mala grupa demonstranata sa transparentom “Izbacite ratnog zločinca Putina”, dok je planiran i drugi protest za utorak u podne kod Spomenika politički represiranim u Ulan Batoru. Neki demonstranti su sprečeni da se približe Putinu zbog prisustva bezbednosnih snaga.
Pre posete, Ukrajina je pozvala Mongoliju da uhapsi Putina i preda ga Međunarodnom krivičnom sudu u Hagu. Ukrajinski zvaničnici su naglasili da je nalog za hapšenje izdat zbog optužbi za ratne zločine, uključujući nezakonito deportovanje ukrajinske dece u Rusiju.
Moskva je odbacila ove optužbe kao “nečuvene”, dok je Sud iz Haga naveo da članice imaju obavezu da preduzmu odgovarajuće korake. Mongolija se još nije zvanično oglasila povodom poziva iz Ukrajine ili Suda.
Mongolija, koja je bivša sovjetska država, nastavlja da održava bliske odnose sa Rusijom i nije osudila njenu invaziju na Ukrajinu. Zemlja se oslanja na Rusiju za energiju i trenutno pregovara o izgradnji gasovoda „Snaga Sibira 2“, koji bi trebao da omogući prenos prirodnog gasa iz Rusije u Kinu preko Mongolije.