Urednik Majkl Lask je mogao da poseti Bugati na jedan dan i na „Molsheim Ekperience“ doživi ono što je inače rezervisano za holivudske zvezde ili profesionalne fudbalere – uključujući vožnju u Bugatti Chiron Super Sport.
Etore Bugati je bio vizionar. Od 1928. nudi svojim kupcima priliku da osete duh brenda i iz prve ruke iskuse kako se pravi Bugatti – mnogo pre nego što su drugi brendovi uopšte ponudili mogućnost obilaska fabrike ili kolekcije. Kada je Bugatti proslavio svoj preporod pod vođstvom VV grupe 1998. godine, Ferdinand Piech je ponovo uveo ovu tradiciju. Tada, kao i sada, takozvani „Molsheim Ekperience” nudi kupcima – a u ovom slučaju novinarima – luk neizvesnosti u kojem najbolje, u pravom smislu te reči, dolazi na samom kraju.
Pogled na zamak
Dakle, ne počinje sa samom probnom vožnjom, već sa posetom čuvenom Chateau St. Jean u prostorijama kompanije Bugatti u Molshajmu. Niko drugi do Pjer-Anri Rafanel, bivši trkač, a sada zvanični test vozač, vodi me kroz izložbu o istoriji brenda, koja uključuje vredne dragocene predmete i memorabilije iz porodice Bugati. Zatim gledamo u severni depo, gde su izložena klasična vozila i istorijski modeli kao što su Tip 35, Tip 51 ili 6,40 metara dug Tip 41 Roiale Coupe. U šetnji kroz studio – kako Bugati naziva proizvodnju ili fabriku – mogu da gledam uživo preko ramena zaposlenih dok sklapaju, između ostalog, jedan od Bugatti Centodieci, koji je ograničen na samo deset komada.
U Ginisovoj knjizi rekorda
Ovde upoznajem Endija Volasa, koji poznaje Chiron kao niko drugi i pratiće me na probnoj vožnji. Bivši pobednik Le Mana i današnji glavni test vozač u Bugatiju već je prešao hiljade kilometara u Chironu, a pre tri godine bio je prva osoba koja je prešla granicu od 300 mph (oko 483 km/h) u serijskom automobilu. Dostigao je neverovatnih 490,48 km/h na zatvorenoj probnoj stazi u severnoj Nemačkoj.
Chiron takođe impresionira superlativima u drugim aspektima: osam litara zapremine, 16 cilindara, 1600 KS i isto toliko N/m, kao i ograničenih 440 km/h na putu su brojke iz drugog sveta. Kako bi kupci mogli da iskuse potencijal Chirona samo u ograničenoj meri, Bugatti koristi različite rute oko Molshajma koje Endi Volas poznaje iznutra: krivudavi planinski putevi Vogeza su deo njih, ali i nemački autoput sa druge strane Rine. Bugati čak može da koristi aerodrom Kolmar kada nijedan privatni avion ne poleće ili sleće.
Pola gasa za 800 KS
Zato Endi vozi prvih nekoliko metara. I demonstrira da je čak i pola gasa dovoljno da se dobije 800 KS – više nego što drugi super sportski automobili mogu da postignu. Posle nekoliko minuta, gume su dostigle temperaturu od 25 stepeni – sada mogu da idem, promena vozača! Prvo oprezno pritiskam papučicu gasa, ipak Chiron Super Sport košta 3,8 miliona evra. Vremenom stičem sve više samopouzdanja, uživam u šištanju turbopunjača pri svakom međusprintu i kako me bukvalno pritiska u sedišta. Vreme proleti tako brzo. Jer, kao što je poznato, najbolje dolazi na kraju, na kraju dana ne smem da se vozim kući u svom Chironu kao Kristijano Ronaldo ili Kajli Džener, ali i dalje mogu da proživim punih 1600 KS na poslednjem srednjem sprintu dana.